Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sci-fi filmy a seriály často prinášajú technológie, ktoré nemajú s realitou nič spoločné a podobne pôsobil aj takzvaný „tractor beam“ teda vlečný alebo manipulačný lúč, ktorý sa vyskytol napríklad v známom Star Treku. Ako ale informuje portál Popular Mechanics, táto technológia sa môže, prekvapivo, stať už čoskoro realitou.

Pomôže vyčistiť orbitu

Vedci z Coloradskej univerzity Boulder vyvíjajú technológiu v podobe elektrónových lúčov, ktorú chcú v budúcnosti použiť vo flotile špecializovaných družíc na čistenie obežnej dráhy od vesmírneho odpadu. Ten totiž ohrozuje nielen astronautov, ale tiež ďalšie dôležité satelity, či už komerčné, špionážne alebo vedecké. Mnohé z nich stáli stovky miliónov a je ťažké ich nahradiť.

Zrážky satelitov sú čoraz rizikovejšie a experti preto pripravujú rôzne riešenia. Manipulačný lúč má pomôcť družiciam pomaly presunúť odpad do ich vnútorného úložného priestoru a to aj bez toho, aby sa ho museli fyzicky dotknúť. Takáto metóda je oveľa flexibilnejšia a ak bude fungovať, je potenciálne aj oveľa bezpečnejšia, než používanie sietí či robotických ramien v snahe dostať sa k odpadu čo najbližšie.

Schaub Lab

Aj samotní vedci technológiu prirovnávajú k tej zo Star Treku, avšak dodávajú, že bude takýto lúč o niečo slabší. Čistiaci satelit sa má v rámci experimentu dostať k mŕtvej družici na vzdialenosť 15 až 25 metrov, pričom vyšle k tejto družici lúč elektrónov. Dôjde k odovzdaniu záporného náboja odpadu a kladného náboja samotnej čistiacej družici, vďaka čomu je možné odtiahnuť vrak z obežnej dráhy bez toho, aby sa ho satelit čo i len raz dotkol.

Obrovský problém

Vesmírny odpad je čoraz väčším problémom, ktorého potenciálne riziká vedci nedokážu dodnes s presnosťou vypočítať. Na jeho odstraňovanie je však vyvíjaných niekoľko technológií a to vrátane družíc, ktoré dokážu stiahnuť nefunkčné satelity nižšie a donútiť ich zhorieť pri vysokorýchlostnom vstupe do zemskej atmosféry.

Prekvapivý výkon

Vedci už vykonali aj niekoľko experimentov a na základe získaných dát prišli na to, že je možné zmeniť dráhu niekoľko ton vážiaceho odpadu o vyše 300 kilometrov len v priebehu dvoch až troch mesiacov. Aj keď sa nejedná o práve vysokú rýchlosť, na čistenie obežnej dráhy od väčších nefunkčných satelitov, ktoré sú časovanými bombami schopnými vyprodukovať stovky či tisícky nových úlomkov, môže byť postačujúca.

ESA

Podobný elektrónový lúč má navyše potenciál spomaliť rotáciu satelitov, ktoré sa vymkli spod kontroly, čo je pre družice s robotickým ramenom obrovský problém. Vedci však naďalej riešia problémy s použitím, ktoré sa môže líšiť podľa výšky obežnej dráhy a podmienok plazmy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú