Umelá inteligencia preniká do viacerých oblastí života enormným tempom a zatiaľ čo sa diskutuje o jej početných prínosoch, pre mnohých ľudí AI stále predstavuje hrozbu.

Desivé predstavy o tom, ako môže vyzerať naša budúcnosť s AI, pravidelne už desiatky rokov prináša aj Hollywood. Príbehy o vzbure strojov či uväznených ľuďoch vo virtuálnom svete pozná takmer každý z nás, predstavivosť filmárov však v mnohých prípadoch zašla ešte ďalej a v mnohých prípadoch dokážu scenármi o AI doslova šokovať. Práve na ne sme sa pozreli v našom rebríčku.

Terminátor

Režisér James Cameron v minulosti povedal, že nápad natočiť prvého Terminátora vzišiel po tom, čo ho v nočných morách počas silnej horúčky prenasledoval nezničiteľný stroj z budúcnosti. Kanadský filmár začal okamžite pripravovať príbeh o budúcnosti, kde by ľudstvo bojovalo proti vzbúreným strojom poháňaných umelou inteligenciou.

TMDB

Kultové akčné sci-fi Terminátor v hlavnej úlohe s legendárnym Arnoldom Schwarzeneggerom sa tak razom stalo jedným z najznámejších zobrazení apokalyptickej budúcnosti, v ktorej prevzala kontrolu nad svetom umelá inteligencia zvaná ako Skynet.

Ten pôvodne slúžil ako vojenský obranný systém vyvinutý ľuďmi na ich ochranu. Avšak po integrácii s AI, Skynet nadobudol vedomie a svoju moc začal okamžite využívať k získaniu kontroly nad vojenskými systémami, aby zahájil globálnu vojnu s cieľom zničiť ľudstvo. Takzvaný Súdny deň sa tak stal jedným z hlavných motívov úspešnej filmovej série, ktorá získala radu ocenení.

Upgrade

Jednou z najčastejšie šírených konšpirácií na sociálnych sieťach je ovládnutie mysle ľudí za pomoci mikročipov vložených do tela. Pri tejto teórii majú čipy umožniť absolútnu kontrolu nad ľudským konaním a vedomím. Myšlienkou vloženia inteligentného implantátu do ľudského tela sa zaoberá aj mimoriadne temná sci-fi dráma Upgrade.

TMDB

Hlavnou postavou filmu je Grey Trace (Logan Marschall-Green), ktorému je implantovaný špeciálny mikročip STEM do miechy po tom, čo je napadnutý a zmrzačený po brutálnom útoku, pri ktorom zomiera jeho manželka.

STEM umožňuje Greyovi znova sa postaviť na nohy a dáva mu neuveriteľné bojové schopnosti na ceste za svojou pomstou, zároveň ho však postupne mení na smrtiacu zbraň a postupne preberá kontrolu nad rozhodovaním hlavnej postavy. Snímka v šokujúcom závere naplno otvára filozofické otázky o vplyve technológii na ľudskú slobodu a kontrolu nad vlastným životom.

Ex Machina

Znepokojenie nad nekontrolovaným vývojom AI reflektuje aj komorná sci-fi dráma Ex Machina, ktorá sa zaoberá otázkami postupného získania vlastného vedomia u humanoidného robota s názvom Ava v podaní Alicie Vikander.

TMDB

Tá využíva svoju inteligenciu a emocionálne zručnosti na manipuláciu programátora (Domhnall Gleeson), aby jej pomohol uniknúť z laboratória. Dopomáha jej k tomu aj jedinečný a estetický pôsobivý dizajn, ktorý vytvára presvedčivú ilúziu o inteligentnom stroji.

Postupným hľadaním slabých miest začne preberať kontrolu nad situáciou, čo využíva vo svoj prospech a stáva sa hrozbou pre samotného programátora. Geniálna dráma tak ukazuje nielen silu rozvíjajúcej sa inteligencie AI, ale aj slabosti ľudskej mysle, ktorá nedokáže rozlíšiť obyčajnú konverzačnú interakciu od nenápadnej hry na mačku a myš.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú