Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Medzi USA a Čínou sa v prieskume vesmíru schyľuje k novým pretekom. Stredobodom záujmu sa tentokrát stávajú Lagrangeove body, kde sa nachádza aj fenomenálny teleskop Jamesa Webba. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Lagrangeove body

Lagrangeove body alebo tiež libračné body sú body v sústave telies, v ktorých sa vyrovnávajú gravitačné a odstredivé sily. Tieto body sa tiež často využívajú na zníženie spotreby paliva a na udržanie stabilnej polohy. V systéme Slnko-Zem existuje päť Lagrangeových bodov označených L1 až L5.

Lagrangeove body v sústave Slnko-Zem. NASA/Wikipédia/Xander89

Body L4 a L5 sú umiestnené v pevných pozíciách 60 stupňov pred a za Zemou na jej orbitálnej dráhe okolo Slnka. Táto stabilita z nich robí ideálne „parkovacie“ miesta pre satelity a citlivé teleskopy.

Zaujímavé sú ale aj body L1 a L2, kde dochádza len k minimálnej atmosférickej interferencii. Vzhľadom na to, že atmosféra Zeme môže ovplyvniť kvalitu pozorovania a komunikácie vesmírnych misií, pri umiestňovaní teleskopov do týchto bodov sa minimalizuje vplyv atmosféry, čo umožňuje presnejšie a jasnejšie pozorovania vesmírneho priestoru.

Keďže L1 a L2 sa nachádzajú v blízkosti Mesiaca, sú ideálnym miestom pri prieskume a komunikácií s misiami na Mesiaci. Za zmienku rozhodne stojí aj fakt, že v bode L2 sa nachádza aj teleskop Jamesa Webba, pričom toto miesto umožňuje teleskopu zostať  v línii so Zemou, keď sa pohybuje okolo Slnka.

To naopak umožňuje slnečnému štítu na satelite dobre ho chrániť pred teplom a svetlom Slnka, Zeme a Mesiaca – L2 sa nachádza v tieni Zeme a Mesiaca a umožňuje neobmedzený výhľad do hlbokého vesmíru.

Vesmírne preteky

Jednoducho povedané, kto „ovláda“ tieto body, má vo vesmírnom výskume výhodu.

Niet preto divu, že o tieto miesta vo vesmíre je toľko záujmu. Čína napríklad k bodu L2 vyslala satelit Queqiao, ktorý slúži na komunikáciu s lunárnou sondou Chang’e 4, ktorá ako prvá pristála na odvrátenej strane Mesiaca.

USA zasa tento bod plánujú využiť pri svojej lunárnej misii Gateway (prvá plánovaná vesmírna stanica, ktorá by neobiehala okolo Zeme), ktorá je naplánovaná na koniec tohto desaťročia.

USA má obavy

Práve ekonomická a technologická rivalita medzi USA a Čínou bola predmetom nedávnej správe výboru Snemovne reprezentantov.

Konkrétne by podľa tejto správy mal Kongres financovať programy NASA a ministerstva obrany, „ktoré sú rozhodujúce pre boj proti ambíciám Komunistickej strane Číny vo vesmíre, vrátane zabezpečenia toho, aby Spojené štáty boli prvou krajinou, ktorá natrvalo umiestni prostriedky na všetky Lagrangeove body.“

„Čína dobre chápe potreby vesmírnych operácií a vyvíja impozantné vesmírne kapacity, aby spochybnila dominanciou USA v tejto oblasti,“ uvádza sa v správe výboru.

Obe krajiny tiež vyvíjajú technológie na prieskum hlbokého vesmíru, pričom Lagrangeove body systému Zem-Mesiac ponúkajú odrazové mostíky pre budúce misie na Mars.

Bude teda ešte nesmierne zaujímavé sledovať, ako tieto preteky o „obsadenie“ bodov L1 až L5 napokon skončia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú