Spoluzakladateľ Applu, legendárny Steve Jobs, bol známy presadzovaním menších displejov v smartfónoch, aby ich bolo možné jednoducho ovládať iba jedným prstom. Tejto stratégie pod jeho vedením sa Apple držal len krátko a neskôr bol nútený sa prispôsobiť konkurencii, ktorá rada využívala aj väčšie obrazovky. Najnovší iPhone Xs Max so 6,5″ OLED displejom je skutočne veľkým telefónom, no schválil by ho Steve Jobs, ak by ešte dnes stál v čele Apple?

Dnes to môže znieť absurdne, no pred 10 rokmi skutočne ľudia používali malé smartfóny s malou uhlopriečkou displeja. Pripomeňme si, že prvý iPhone, ktorý Apple predstavil, mal v sebe obrazovku veľkú len 3,5″. Takáto uhlopriečka však vyhovovala aj samotnému Stevovi Jobsovi, ktorý bol za jednoduché a nekomplikované ovládanie smartfónov iba jedným prstom. Takéto plány spoločnosti chvíľu vydržali, až pokým neprišla konkurencia s väčšími displejmi.

Apple sa veľkým displejom nakoniec nevyhol

Vtedajšiemu riaditeľovi Apple neboli veľké smartfóny po chuti a ešte v roku 2010 zavrhol veľké iPhony, pretože tie si podľa jeho slov „nikto nekúpi“. O rok na to sa však na trhu objavil vtedy veľký Samsung Galaxy Note, ktorý ako prvý priniesol 5″ displej. Ešte v tej dobe Apple priniesol na svet iPhone 4 s rovnakou 3,5″ uhlopriečkou. V ten istý rok nás ale opustil aj vizionár a spoluzakladateľ spoločnosti, Steve Jobs, ktorý prehral boj s rakovinou pankreasu. Jeho miesto prevzal Tim Cook, ktorý je CEO Apple dodnes.

Nenechaj si ujsť
Toto je príbeh, ktorým Steve Jobs navždy zmenil Apple a poslal ho na cestu prvej biliónovej spoločnosti

Pod jeho vedením sa však začali diať nové zmeny a v roku 2012 sa na trh dostal iPhone 5 s väčšou 4″ uhlopriečkou displeja. Rozdiel vo veľkosti obrazovky nebol markantný a stále išlo o dobre ovládateľný smartfón, ktorý sa zmestil do každého vrecka. Zásady svojho bývalého spoluzakladateľa však spoločnosť prekonala o 2 roky neskôr, keď ukázala 5,5″ iPhone 6S Plus. Dovtedy najväčší Apple smartfón si získal veľkú priazeň u tých, ktorí túžili po veľkom modeli. Týmto kúskom tak spoločnosť poprela slová Steva Jobsa a zákazníci si veľký iPhone predsa len kupovali.

On sám pritom nechcel kopírovať trend väčších obrazoviek od konkurenčných smartfónov s Androidom, no stalo sa. Apple sa bez jeho vedenia začal uberať iným smerom a 12. septembra tohto roku sme tak boli svedkami predstavenia veľkého iPhonu Xs Max, ktorý ako prvý model spoločnosti v sebe nesie masívny 6,5″ OLED displej.

Čo nútilo spoločnosť k vytvoreniu takéhoto smartfónu, ktorý svojimi rozmermi úplne popiera presvedčenie Steva Jobs? Priania zákazníkov. Tie nakoniec Apple vyslyšal a priniesol tak na trh svoj doteraz najväčší smartfón vôbec.

Cena nehrá rolu

Mnohí totiž túžili po väčšej obrazovke a spoločnosť im to splnila. To, či by bol vývoj tohto kúsku vôbec schválený, ak by na stoličke riaditeľa stále sedel Steve Jobs, ostáva otázkou, na ktorú už odpoveď nenájdeme. Jedno je však isté, a to, že Apple vstúpil do novej éry, v ktorej je odhodlaný priniesť zákazníkovi to, po čom túži a nech to stojí, čo to stojí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom