Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Existuje mimozemský život? Otázka, ktorú si položil zrejme každý z nás sa môže po storočiach konečne rozlúsknuť. Ako informuje NASA, ich kozmická loď Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) je veľmi blízko k objavu, ktorý by priniesol revolúciu v ďalšom vesmírnom bádaní. 

Správ o hľadaní planéty podobnej Zemi už bolo niekoľko. Zatiaľ sa však nepodarilo nájsť žiadnu takú planétu, ktorá by mala rovnako vhodné podmienky na život, aké máme aj my na Zemi. To však nemusí znamenať, že podobná planéta sa inde vo vesmíre nenachádza. Je tiež možné, že môže existovať život aj v inej forme, ktorá si vyžaduje na fungovanie úplne iné podmienky. Vesmír je obrovský, obsahuje miliardy planét a neustále sa rozpína. Je preto veľmi málo pravdepodobné, že sme v ňom sami.

„Horúca Zem“

Podľa vedcov, astronómov a výskumníkov pracujúcich na misii TESS sme veľmi blízko k tomu, aby sme objavili mimozemský život. Vo februári tohto roka zachytili kamery TESS mierne stlmenie hviezdy mimo našej slnečnej sústavy, čím odhalili prítomnosť exoplanét, o ktorých doteraz nevedeli. Systém sa nachádza vo vzdialenosti 31 svetelných rokov v súhvezdí Hydra. Planéty tam obiehajú okolo hviezdy GJ 357, ktorá má tretinovú hmotnosť Slnka a je o približne 40 % chladnejšia. V rámci pozorovania boli objavené tri rôzne planéty, ktoré budú predmetom ďalšieho skúmania.

Náplánovaný výskum
  • GJ 357 b – Je väčšia o 22 % než Zem a okolo materskej hviezdy obieha 11x bližšie, než Merkúr okolo Slnka. Teplota planéty dosahuje rovnovážne teploty, ktoré sú pre život ako ho poznáme neprijateľné. Odhaduje sa, že ide o hodnotu 250 °C, a to bez dodatočného pôsobenia prípadnej atmosféry. Vedci ju nazvali Horúca Zem a ide o tretiu najbližšiu exoplanétu. Má skalný povrch a je to jeden z najlepších objektov, na ktorom môžu skúmať zloženie atmosféry (ak sa tam vyskytuje).
  • GJ 357 c – Ide o planétu, ktorej rovnovážna teplota je približne 127 °C. Je najmenej pozorovaná, aj keď je 3,4x väčšia ako Zem. Hviezdu obieha každých 9,1 dní a jej obežná dráha je mierne naklonená (približne 1 stupeň).
  • GJ 357 d – Najzaujímavejšia z pozorovaných planét, ktorá sa nachádza na vonkajšom okraji obývateľnej zóny danej sústavy. Prijíma približne rovnaké množstvo energie ako Mars od Slnka a má pomerne hustú atmosféru, ktorá by mohla zachytiť dostatok tepla na to, aby voda na jej povrchu bola v tekutom stave. Bez atmosféry je teplota len – 53 °C. Váži 6,1 násobok Zeme a hviezdu obieha každých 55,7 pozemských dní. V porovnaní so Zemou sa nachádza od svojej hviezdy len v približne pätinovej vzdialenosti. Zatiaľ ešte nie je známa veľkosť ani zloženie planéty. 

NASA's Goddard Space Flight Center/Chris Smith: Jednotlivé rozmiestnenie planét obiehajúcich okolo materskej hviezdy

Práve posledná z menovaných ponúka pre vedcov prijateľné podmienky pre vznik takého života, aký poznáme na Zemi. Vo vesmírnom meradle je zároveň pomerne blízko a je vysoká pravdepodobnosť, že sme blízko k veľkému objavu. Pomocou špeciálnych ďalekohľadov chcú astronómovia skúmať jej povrch, aby tak mohli zistiť prípadné známky života a tiež odhaliť jej povrch, zloženie či preskúmať  atmosféru – informuje Futurism.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú