Národný úrad pre letectvo a vesmír vypustil ešte 18. apríla satelit, ktorý má nájsť nové exoplanéty mimo našej slnečnej sústavy. Už o pár dní sa projekt NASA dostane na obežnú dráhu okolo Zeme, odkiaľ bude vysokokvalitnými fotoaparátmi skúmať okolitý vesmír. Hlavnou úlohou satelitu TESS je nájsť čo najviac nových svetov, pričom už v polovici júna bude môcť po dosiahnutí cieľovej obežnej dráhy a kalibrácii kamier ukázať vedcom prvé výsledky.

Od svojho vypustenia prešiel satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) od Zeme už viac ako 8000 kilometrov naprieč vesmírom. Pri ceste do cieľa, ktorým je eliptická obežná dráha okolo Zeme, si satelit pomohol aj „odrazom“ pomocou gravitačnej sily Mesiaca. Práve na tejto dráhe bude môcť TESS a jeho 4 fotoaparáty zachytiť čo najviac okolitého vesmírneho priestoru.

Hľadanie nových svetov začína

Predtým, než sa satelit dostane na obežnú dráhu, vyskúšali vedci vytvoriť skúšobnú snímku s jedným z fotoaparátov pri 2-sekundovej expozícii. Fotografia zachytáva južné súhvezdie Kentaurus a odhaľuje viac ako 200 000 hviezd, hmlovinu Uhoľné vrece, ale aj hviezdu Beta Centauri, známu tiež ako Hadar, alebo Agena.

Nenechaj si ujsť
Pluto sa môže opäť stať planétou našej slnečnej sústavy

Skúšobná fotografia je len zlomkom toho, čo bude môcť TESS zachytiť po kalibrácii kamier. Očakáva sa, že po všetkých finálnych úpravách zvládne štvorica fotoaparátov odfotografovať až 400-násobne väčší priestor, ako je na prvej snímke. Už v júni sa máme dočkať prvého záberu vo vysokej kvalite. Ešte predtým ale satelit spáli svoju poslednú pomocnú raketu, aby sa dostal na obežnú dráhu okolo Zeme.

V tomto priestore bude TESS hľadať exoplanéty počas 2 rokov, pozorovať okolitý vesmír a skúmať pokles jasu hviezd, ktorý spôsobujú pohybujúce sa planéty. Očakávania vedcov sú naozaj vysoké. Počas svojej misie by mal satelit nájsť až tisíce exoplanét, ktoré následne bude detailne skúmať vesmírny teleskop Jamesa Webba. Tento obrý vesmírny ďalekohľad bude vypustený do vesmíru v roku 2020 a vedcom poskytne cenné dáta o exoplanétach nájdených satelitom TESS.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú