Slnečná sústava prišla o Pluto ešte v roku 2006, odkedy bola táto niekdajšia planéta degradovaná na trpasličiu planétu. Mnohí zástancovia sa snažia za Pluto bojovať, aby bolo opäť uznané ako plnohodnotný člen našej slnečnej sústavy. 

Novú vlnu pochybnosti o vyradení Pluta zo slnečnej sústavy teraz rozpútali Alan Stern a David Grinspoon. Táto dvojica napísala článok pre Washington Post s odôvodnením, prečo by sa Pluto malo opäť stať planétou. Podľa ich názoru je definícia planét pochybná a úplne by ju nespĺňala ani naša Zem.

Návrat Pluta medzi planéty

Medzinárodná astronomická únia definuje planétu ako teleso s vlastnou obežnou dráhou okolo Slnka, s vlastnou gravitáciou, kruhovým tvarom a čistou obežnou dráhou bez cudzích telies. Pluto však nezodpovedá tejto definícii, nakoľko okolo neho obiehajú ľadové objekty Kuiperového pásu a preto bol ako planéta vyradený zo zoznamu.

Zobraziť celú galériu (1)
Solar System Exploration - NASA

Nenechaj si ujsť
NASA prekvapuje. V našej slnečnej sústave sa nachádza deviata planéta, ktorá je prvou svojho druhu

Samotná definícia je však podľa Sterna a Grinspoona chybná. Jej podmienky by potom nespĺňala ani planéta Zem, okolo ktorej lieta mnoho asteroidov. Miesto vyššie spomenutej definície by sa teda mohol termín „planéta“ aplikovať pre svety s vlastnými geofyzikálnymi vlastnosťami. Práve tie má aj Pluto, ktoré sa opäť môže časom zaradiť medzi planéty našej slnečnej sústavy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom