Zo Spojeného kráľovstva sa na Rusko valia ďalšie sankcie. Plán Rusov na úplnú technologickú nezávislosť sa môže zrútiť ako domček z karát. Na tému upozornil portál Bleeping Computer. Vláda Spojeného kráľovstva pridala na sankčný zoznam ďalších 63 subjektov, medzi ktorými sa nachádzajú aj takí giganti ako Baikal Electronics a MCST. Obe spoločnosti patria medzi popredných výrobcov polovodičových čipov v Rusku.

Nový sankčný balík nielenže zahŕňa zmrazenie majetku sankcionovaných spoločností, ale neumožňuje s nimi ani technologickú spoluprácu. Inými slovami, obe uvedené ruské spoločnosti môžu zabudnúť na používanie architektúry ARM. Držiteľom licencie je totiž britská Arm Hodlings so sídlom v Cambridge.

Vláda Spojeného kráľovstva tento sankčný balík odôvodnila tým, že ide o snahu povzbudiť Rusko k zastaveniu krokov, ktoré destabilizujú, alebo narúšajú a ohrozujú celistvosť Ukrajiny. Vzhľadom na to, že obe spoločnosti sú považované za kriticky dôležité pre úsilie Ruska o technologickú nezávislosť, ide o poriadne tvrdý krok.

freepik

Navyše, v súčasnosti dva najvýkonnejšie procesory Baikal sú založené práve na architektúre ARM. Tieto čipy však ani zďaleka nedokážu konkurovať špičkovým technológiám od AMD alebo Intelu, čo potvrdzujú aj slová mnohých ruských organizácií, ktoré čipy, či už čipy Baikal, alebo Elbrus (MCST) testovali. Niektoré spoločnosti ich po testoch dokonca označili za neprijateľné.

Polovodičová technológia z Ruska

Procesory Baikal, či Elbrus, nech sa tvária hocijako rusky, v Rusku vznikať nemôžu. Neexistuje tam totiž žiadna fabrika na výrobu moderných polovodičov. Oba zmienené procesory, ktoré sa v závislosti od verzie dostanú aj do prvého ruského notebooku Titan, sú založené na starej 28 nm technológii od TSMC. To, že Taiwan uvalil na Rusko sankcie a Rusko samé zaradilo Taiwan na zoznam nepriateľských štátov, azda netreba ani pripomínať.

Moskva sa tiež nedávno pochválila novým plánom na technologickú nezávislosť, ktorá by ju mala vyjsť niekoľko biliónov rubľov. Hoci na prvý pohľad ide o ambiciózne plány, bližší pohľad hovorí úplne niečo iné.

Zatiaľ čo spomínaný taiwanský polovodičový gigant TSMC plánuje už do roku 2026 naplno rozbehnúť 2 nm technológiu, Rusko chce začať do roku 2030 vyrábať čipy 28 nm technológiou. TSMC túto technológiu spustilo už v roku 2011. O tom, že Rusko je v problémoch a osamostatnenie od Západu nejde podľa plánov, svedčí aj zúfalý krok, ktorým sa Kremeľ snaží vyhnúť ekonomickým a technologickým sankciám legalizáciou šedého dovozu.

Za týmto účelom ruské ministerstvo priemyslu a obchodu zostavilo zoznam 50 skupín produktov a 200 značiek, ktoré sa teraz môžu predávať  aj bez povolenia držiteľa vlastníctva. Tejto problematike sme sa venovali v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP