Samsung práve oficiálne predstavil detaily o  mobilnom procesore 9. série – Exynos 9810, ktorý by mal poháňať nasledujúci vlajkový model Galaxy S9. Čipset prináša pôsobivé vylepšenia a funkcie pre využitie v oblasti umelej inteligencie.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Dvojnásobný nárast výkonu

Samsung pri Exynos 9810 využíva 10nm FinFET výrobný proces a čipset celkovo obsahuje 8 jadier. Tie sú rozdelené do dvoch clusterov, pričom prvý tvoria štyri výkonnostné jadrá, ktoré sú z vlastnej dielne Samsungu a disponujú maximálnou frekvenciou 2,9 GHz. Druhá štvorica je optimalizovaná pre efektívne plnenie úloh a ide o jadrá Cortex-A55.

Samsung galaxy S9 komponenty

Najnovší Exynos 9. série tak neprinesie technológiu 8nm, no Samsung napriek tomu avizuje pri vlastných jadrách výrazné zlepšenie. Výkon jedného pracovného jadra Exynos 9810 má byť dvojnásobný a pri práci viacerých jadier má prísť 40-percentné zlepšenie v porovnaní s predchodcom. Uvidíme teda, čo ukážu benchmarky a či sa čipset priblíži výkonu momentálneho mobilného kráľa Apple A11 Bionic.

Vylepšené sú aj ďalšie prvky čipsetu. Grafickým čipom je Mali-G72, ktorý by mal priniesť zlepšenie grafického výkonu o 20 %. Exynos 9810 vôbec ako prvý mobilný čipset zároveň prináša 1,2-gigabitový LTE Modem, ktorý by mal uľahčiť streamovanie veľkého objemu dát, napríklad v podobe UltraHD videa. Teoretické rýchlosti prenosu dát sú teda pre sťahovanie 1,2 GB/s a pre posielanie 200 Mb/s.

Vylepšená umelá inteligencia

Veľmi očakávanou novinkou je príchod pokročilých funkcií pre strojové učenie a neurónové siete. Exynos 9810 tak bude podporovať 3D rozoznávanie/skenovanie tváre. Dočkáme sa zrejme aj obdoby Animoji z iPhone X. Vylepšenie funkcií umelej inteligencie sa v novom čipsete Samsungu prejaví aj pri rozoznávaní objektov v podaní asistenta Bixby. Výrobca avizuje aj zdokonalené spracovanie obrazu. To prinesie lepšiu stabilizáciu pre fotografie a videá, umožní nahrávanie 4K videa pri 120 snímkach za sekundu a výrazne vylepší výkon fotoaparátu v zhoršených svetelných podmienkach.

Toto sú teda hlavné špecifikácie najnovšieho čipsetu z dielne Samsungu, Exynos 9810. Vyzerá to, že juhokórejský výrobca si dal záležať a ak sa prejavia avizované vylepšenia aj v reálnej prevádzke, môže ísť o najvýkonnejší procesor pre Android zariadenia. Čipset je už v produkcii a mali by sme ho vidieť v chystaných modeloch Galaxy S9 a S9+, ktoré prídu s najväčšou pravdepodobnosťou záverom februára.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]