Nie pochýb o tom, že SSD disky od Samsungu patria medzi tie najlepšie. Portál Ars Technica však upozorňuje, že výrobca zmenil komponenty obľúbeného modelu bez toho, aby o tom niekomu povedal.

Samsung 970 Evo Plus je extrémne rýchlym SSD diskom, ktorý za svoju cenovku ponúka vynikajúci výkon, a tak už vyše dvoch rokov, odkedy je tento model na trhu, po ňom siahajú desaťtisíce používateľov po celom svete. Nové modely však nie sú ani zďaleka tak rýchle, ako ich predchodcovia.

Označenie 970 Evo Plus ale ostáva

Napríklad Western Digital či Crucial, v boli kritizovaní za výmenu obvodov TLC NAND za QLC NAND. Samsung síce nevymenil druh obvodu, no siahol po lacnejšom radiči, ktorý je zároveň aj o niečo pomalší. Na pochybné praktiky spoločnosti ako prvý upozornil tento čínsky YouTuber.

Zdroj pritom upozorňuje, že Samsung nielenže zmenu s trhom nekomunikoval, no nové disky ani nijak neodlíšil. Podľa všetkého je označenie možné spozorovať len na samotnom disku – staršia a rýchlejšia verzia nesie označenie MZVLB1T0HBLR a nový disk naopak MZVL21T0HBLU.

YouTuber vo videu ukazuje výsledky testu rýchlosti dvojice diskov v benchmarkovom nástroji CrystalDiskMark. Tu sa však hodnoty zdajú identické, či dokonca ešte lepšie v prospech nového SSD, no treba brať na zreteľ, že testy prebiehali pri ohraničení veľkosti zbernice na 1 GB.

Screenshot/YouTube/潮玩客

Práve to poukazuje na problém. Pokiaľ cache nie je naplnené po okraj, nové SSD pracuje nerozoznateľne od starého modelu. Keď sa však zbernica naplní, napríklad neustálym kopírovaním súborov, rýchlosť nového disku rapídne klesá.

NEPREHLIADNI
RECENZIA: Krajší ako iPhone, zložitejší ako akýkoľvek Android – toto je zákazník, pre ktorého je nový Galaxy Z Flip 3 jasná voľba

Pri naplnení zbernica cache rýchlosť pri pôvodnom modeli klesne o tretinu, pričom novší sa neudržal ani na hranici jednej tretiny. To je najlepšie vidno pri kopírovaní, kedy rýchlosť presunu súborov medzičasom klesne na polovicu schopnejšieho modelu 970 Evo Plus.

Zmena komponentov s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s aktuálnym nedostatkom mikročipov. Samsung už v marci priznal, že nestíha vyrábať SSD a práve predstavená várka obľúbených diskov od Samsungu môže byť toho dôsledkom. To však neznamená, že spoločnosť by svojim zákazníkom klamala.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú