Samsung patrí medzi najväčších výrobcov elektroniky na svete a jeho zariadenia pozná rozhodne každý. V posledných rokoch sa však táto spoločnosť stala príliš závislá na operačnom systéme Android od Googlu. Preto sa kórejský výrobca rozhodol vytvoriť vlastný operačný systém s názvom Tizen. Ten je však viac na škodu ako na úžitok, nakoľko posledné informácie odhalili veľmi chabú ochranu pred prípadnými útokmi hackerov. 

Aktualizácia 07.04.2017

Zastúpenie Samsungu nám poslalo priame vyjadrenie k nižšie popísaným problémom, ktoré znie takto:

„Samsung Electronics berie bezpečnosť a ochranu osobných údajov veľmi vážne. Pravidelne kontrolujeme naše systémy, a keď existuje vážna potenciálna zraniteľnosť, okamžite pristupujeme k vyšetrovaniu a vyriešeniu situácie.

Neustále robíme aktualizácie softvéru pre spotrebiteľov s cieľom chrániť ich produkty. Sme plne odhodlaní spolupracovať s pánom Amihaiom Neidermanom na zmiernení prípadných slabín. Prostredníctvom nášho Bug Bounty programu a interných bezpečnostných opatrení sa spoločnosť Samsung snaží neustále naprávať akékoľvek nedostatky, ktoré by sa mohli objaviť.“

Pôvodný článok

Tento technologický gigant z Južnej Kórei pracoval na svojom operačnom systéme Tizen pomerne dlhú dobu, no pri jeho programovaní zabudol na jednu z najdôležitejších súčastí. Americká spravodajská agentúra CIA prezradila, že zariadenia Samsungu s operačným systémom Tizen sú voči útočníkom veľmi zraniteľné. Obsahujú vyše 40 bezpečnostných chýb a problém sa týka až 30 miliónov inteligentných televízorov a veľkého množstva smartfónov, ktorých stále pribúda.


zdroj fotografie: Neowin

Nenechaj si ujsť
Video: Odomknutie tvárou v Samsung Galaxy S8 sa dá takto ľahko obísť

Tizen mal byť akýmsi odpútaním sa od operačného systému Android, no až teraz sa ukázalo, že vôbec nie je vhodný pre bežné používanie v akomkoľvek zariadení. Podľa izraelského výskumníka, Amihaia Neidermana, sa jedná o najhorší kód, aký kedy videl. On sám už odhalil niekoľko závažných „trhlín“ v operačnom systéme Samsungu, no jedna z nich je obzvlášť nebezpečná. V štruktúre kódu operačného systému Tizen sa nachádza „diera“, ktorá umožňuje útočníkovi na diaľku prevziať kontrolu nad ktorýmkoľvek inteligentným televízorom.

zdroj fotografie: Samsung

Kvôli katastrofálnemu zabezpečeniu aplikácie TizenStore je možné do televízora nainštalovať škodlivý kód, ktorým následne hacker ovládne celé zariadenie. Ďalšie závažné nedostatky Tizenu plánuje Neiderman prezradiť už o pár dní na konferencii bezpečnostných analytikov. Odpoveďou Samsungu na tento problém bol však iba automatický e-mail s oznámením, že je spoločnosť ochotná s Neidermanom plne spolupracovať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú