Juhokórejský technologický gigant Samsung predstavuje naraz hneď niekoľko nových produktov, od smartfónov cez smart hodinky až po umelú inteligenciu, ktorú firma sľubovala už dlhšiu dobu. Tá je zrejme najväčšou novinkou, ktorá bude mať vo svete čoraz väčšiu konkurenciu a zdá sa, že má pre smartfóny a podobné zariadenia prekvapivý potenciál.

Na začiatku tohto roku vstúpila spoločnosť Samsung do éry mobilnej umelej inteligencie predstavením Galaxy AI. Uvedením novej série Galaxy Z otvára spoločnosť Samsung ďalšiu kapitolu Galaxy AI s využitím svojho najuniverzálnejšieho a najflexibilnejšieho konštrukčného riešenia smartfónov. Dočkali sme sa dvoch nových skladacích smartfónov – Galaxy Z Fold6 a Galaxy Z Flip6.

Galaxy Z Fold6

Z kategórie smartfónov sa tentoraz fanúšikovia a zákazníci dočkali len skladacích modelov ako je nový vertikálne skladací Galaxy Z Fold6. Ten v porovnaní s predchádzajúcou verziou narástol do šírky o 2,7 mm a jeho výška klesla o 1,4 mm – sotva tak možno v tomto smere hovoriť o nejakej zásadnej zmene. V porovnaní so Z Fold5 sa podarilo znížiť hmotnosť o 14 gramov, čo poteší.

Samsung

Galaxy Z Fold6 ponúkne slušný výkon aj pre hranie hier vďaka špičkovému procesoru Snapdragon 8 Gen 3 a tiež o viac ako polovicu výkonnejšiemu Ray-Tracingu. V porovnaní so svojim predchodcom má Z Fold6 oveľa väčšiu odparovaciu komoru, ktorá zabezpečuje efektívnejšie chladenie, čo predlžuje životnosť kritických komponentov.

FonTech

Samsung pri tomto smartfóne prezentuje aj svoje nové AI funkcie, ako je napríklad asistent pre poznámky, prepisy alebo asistent prehliadača, ktorý má ponúkať zhrnutia podobné tým, ktoré ponúka vyhľadávač Google. AI uľahčí aj prácu s obrázkami a fotografiami a dokonca prenikne do galérie v podobe generatívnej umelej inteligencie.

Asi najpraktickejšie môžu byť funkcie ako tlmočník, ktorý takisto využije umelú inteligenciu alebo asistent pre konverzácie. Ten má na základe predchádzajúceho tónu ponúkať celé správy, pričom podobné funkcie majú smartfóny už roky, avšak bez AI neboli ani zďaleka tak užitočné. Galaxy Z Fold 6 začne na cene 1 999 eur s kapacitou 256 GB, 2 119 eur bude stáť 512 GB verzia a najväčšia pamäť 1 TB sa vyšplhá až na 2 359 eur. Galaxy Z Fold6 je k dispozícii v sivej, ružovej a modrej farbe.

Galaxy Z Flip6

Ďalším z nových smartfónov je horizontálne skladací Galaxy Z Flip6, ktorý je oveľa kompaktnejší a takisto prichádza s rôznymi AI funkciami, ako je napríklad generatívne pozadie displeja. 3,4″ vonkajší displej Super AMOLED FlexWindow bol opäť vylepšený a umožňuje používať funkcie s podporou umelej inteligencie bez toho, aby bolo nutné smartphone roztvoriť. Pri komunikácii na cestách môžeš na správy odpovedať pomocou funkcie Návrhy odpovedí, ktorá analyzuje vaše posledné správy, navrhuje vhodné odpovede a umožňuje komunikáciu len jednou rukou.

FonTech

Vonkajší displej Galaxy Z Flip6 má pri meraní v plnom obdĺžnikovom tvare uhlopriečku 3,4 palca; skutočná zobrazovacia plocha je približne 95 % plnej obdĺžnikovej plochy kvôli zaobleným rohom a spodnému výrezu. Kryt Galaxy Z Flip6 je vybavený senzorom priblíženia a podporuje HBM. HBM na vonkajšom displej smartfónu Galaxy Z Flip6 má špičkový jas 1 600 nitov pre jasnejšie a čistejšie zobrazenie.

Funkcia Suggested Replies u Textového asistenta vyžaduje pre príjem správ pripojenie k sieti. Po prijatí správ do zariadenia dokáže navrhovať odpovede aj bez pripojením k sieti. Vyžaduje sa prihlásenie k účtu Samsung. Podporované iba z vonkajšieho displeja FlexWindow Galaxy Z Flip6. Dostupnosť služby sa môže líšiť podľa jazyka a aplikácie. Presnosť výsledkov nie je zaručená.

Samsung

Na rozdiel od 12 MP fotoaparátu svojho predchodcu ponúkne nový Z Flip 6 až 50 MP fotoaparát dopĺňaný už tradične umelou inteligenciou.

Ide zároveň o prvý Z Flip s parnou komorou a s doteraz najväčšou batériou s kapacitou až 4 000 mAh. Konštrukcia má byť odolnejšia a Samsung sľubuje až 7 rokov podpory z hľadiska bezpečnostných aktualizácií. Galaxy Z Flip6 má začínať na cene 1 199 eur s kapacitou 256 GB a na 1 319 eur pri kapacite 512 GB.

Galaxy Z Flip6 je k dispozícii v sivej, žltej, modrej a zelenej variante. Pri online objednaní na stránke  Samsungu môžeš získať aj ďalšie exkluzívne farby pre sériu Galaxy Z, napríklad čierny karbon a bielu. Galaxy Z Flip6 môžete získať okrem dvoch spomíných aj v oranžovej.

Galaxy Z Fold6 a Z Flip6 sú zabezpečené technológiou Samsung Knox, obrannou viacvrstvovou bezpečnostnou platformou Samsung Galaxy, ktorá bola vytvorená na zabezpečenie dôležitých informácií a ochranu pred zraniteľnosťami pomocou komplexného hardvérového riešenia, detekcie hrozieb v reálnom čase a spolupracujúcich ochrán.

Slovenské ceny

Galaxy Z Fold6

  • 1 TB – 2359  eur
  • 512 GB – 2119 eur
  • 256 GB – 1999 eur

Galaxy Z Flip6

  • 512 GB – 1319 eur
  • 256 GB – 1199 eur

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú