V oblasti televízorov patrí juhokórejská spoločnosť Samsung k lídrom na trhu. Momentálne ponúka vo svojich prémiových produktoch technológiu QLED, avšak to by sa malo časom zmeniť. Potvrdzuje to aj predstavená novinka na technologickom veľtrhu CES 2019.

Samsung na konferencii predstavil nový televízor s uhlopriečkou 75 palcov, rozlíšením 4K a panelom vyrobeným technológiou MicroLED. Práve posledný spomínaný údaj je zo všetkých najzaujímavejší. Ide totiž o novú technológiu, ktorou sa Samsung chce presadiť na poli prémiových televízorov.

Takýto panel pozostáva z miliónov veľmi malých LED svetiel, ktoré v pixeloch kombinujú červenú, zelenú a modrú farbu. Každé z nich produkuje vlastné svetlo a displej tak nepotrebuje celkové podsvietenie. Vďaka tomu môže byť celý televízor veľmi tenký.

Ešte dôležitejšou vlastnosťou je, že daná technológia nevyužíva pre emitovanie svetla organické zlúčeniny a práve to má byť jej kľúčovou výhodou v porovnaní s OLED televízormi. Ak totiž Samsung dokáže škálovať svoju novú technológiu, jeho zariadenia by mali ponúknuť oveľa väčšiu životnosť než sú schopné dodať produkty s organickými zlúčeninami.

Tie totiž podliehajú prirodzenému starnutiu. MicroLED si pritom zachováva všetky ostatné výhody – hlbokú čiernu, vysoký jas, skvelé HDR. MicroLED televízory navyše môžu poskytnúť unikátnu modulárnosť. Ich celkový displej je totiž možné zostaviť zo špeciálnych dlaždíc, ktoré sa dajú navzájom prípájať a odpájať. To je ďalšia oblasť, v ktorej cche Samsung úplne zmeniť trh.

Predstaviteľ spoločnosti Samsung Jae Joon Han, Samsung

Tu je nutné povedať, že Samsung ešte neponúka žiadny komerčne dostupný televízor s MicroLED technológiou. Pred rokom ukázal úžasný koncept „steny“ postavenej z MicroLED dlaždíc a aj tento rok predstavil jej vynovenú verziu. 75-palcový televízor, ktorý uviedol na konferencii teraz, je už používateľsky dostupnejší, avšak stále nie je známe, či sa začne oficiálne predávať a koľko vlastne bude stáť. Ak áno, cena bude enormná a pôjde o tisíce až desaťtisíce eur. Zo začiatku tak bude technológia určite dostupná len pre majetnejších „early adopters“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom