Samsung aj Microsoft majú svoje vlastné riešenia na premenu smartfónu na počítač. Samsung ho predstavil len nedávno pod názvom DeX a Microsoft má svoj režim Continuum už dlhšiu dobu. 

Ktoré je však lepšie? Premena smartfónu na počítač sa prekvapivo podarila lepšie Samsungu. DeX síce ešte nie je dokonalé, nakoľko vyžaduje aplikácie podporujúce zobrazenie na väčších displejoch, no stále je lepšie ako riešenie od Microsoftu. Continuum vyvíja spoločnosť už dva roky a stále obsahuje veľké obmedzenia. Pred dvomi rokmi to možno vyzeralo ako budúcnosť, ale nakoniec sa Continuum úspechu nedočkalo. Microsoft doň totiž stále nezakomponoval úplne základnú funkciu, ktorou je zobrazovanie aplikácií v oknách. Ďalším dôvodom jeho neúspechu je aj veľmi malé množstvo aplikácií vo Windows Store s podporou tejto funkcie.

Na druhej strane máme DeX, ktoré vyzerá o niečo sľubnejšie. Momentálne so Samsungom pracuje Adobe a Microsoft, aby priniesli svoje aplikácie v podpore pre veľké displeje. Rovnako ako vyzerá Word, Excel či PowerPoint v Continuum, tak bude vyzerať aj v DeX. Obrovským nedostatkom režimu Continuum je ale možnosť práce iba s jednou aplikáciou súčasne. Samsung si radšej vyvinul vlastný systém zobrazovanie aplikácií v oknách a tomuto nedostatku sa tak vyhol. Je šokujúce, že práve Microsoft, ktorý priniesol „okná“ pre masy, stále neimplementoval túto možnosť do režimu Continuum.

dex
zdroj fotografie: Samsung

nenechaj si ujsť
Samsung Galaxy S8 a S8+ oficiálne: Smartfónová revolúcia v podaní Samsungu

DeX tiež nie je zatiaľ dokonalé a je veľmi diskutabilné, či ho nejaký úspech čaká. Stále totiž používateľ nezíska reálny desktopový zážitok, ale iba mobilné aplikácie roztiahnuté na väčší displej. Môžeš používať myš, klávesnicu, monitor, avšak väčšina aplikácií aj tak nepodporuje klávesové skratky a iné funkcie, ktoré si na počítači či Macu vychutnáme bez problémov. Okrem Samsungu a Microsoftu existujú ďalšie spoločnosti, ktoré by sa neskôr mohli zapojiť do súboja o premenu smartfónu na počítač.


zdroj fotografie: Samsung

Apple je momentálne iba v štádiu patentu a Google plánuje zlúčiť Android s ChromeOS. Tým pádom by mohla byť dostupná premena smartfónu na počítač nielen pre vybraných, ale rovno pre milióny Android používateľov. Akú budúcnosť čaká táto funkcia, zatiaľ nemôžeme s presnosťou povedať, no veľa závisí aj od používateľov. A najmä to, či budú ochotní uprednostniť svoj smartfón na desktopové účely pred klasickým počítačmi a notebookmi, ktoré sú na to už desiatky rokov predurčené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom