Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktuálnym a stále neutíchajúcim trendom vo svete smartfónov je zväčšovanie ich obrazoviek a zmenšovanie rámikov vôkol nich. Mnohí výrobcovia tak stavili na „bezrámikový“ dizajn, ktorý ale nie je vždy tak celkom bez čiernych pásikov okolo obrazovky. Samsung sa rozhodol ukázať obrazovku vydávajúcu zvuk, s ktorou môže zahodiť reproduktor pre volania a ešte viac ju natiahnuť k okrajom konštrukcie.

Svoj prototyp ukázal kórejský Samsung na konferencii SID 2018 (Society of Information Displays). Počas tejto akcie bol na výstavisku umiestnený koncept smartfónu, ktorého konštrukcia skôr pripomína Samsung Galaxy S9+. Samotná obrazovka tohto zariadenia však už má vraj pochádzať z očakávaného modelu S10.

Inovatívna technológia, ktorá čoskoro nájde komerčné využitie

„Sound Display“, ako nazval výrobca svoju novú technológiu, má emitovať zvuk pomocou vibrácií. Zvukové podanie má byť podľa všetkého naozaj kvalitné a príliš sa nelíši od zvuku, ktorý aktuálne počujeme v reproduktoroch pre volania v smartfónoch Samsungu. Využitím tohto inovatívneho OLED displeja môže výrobca staviť na ešte odvážnejší dizajn bez rámikov. Stále však ide iba o prototyp, ktorý spoločnosť vyvíja, no nemusí tomu tak byť príliš dlho. Podľa správ z domácej Kórei sú dvaja tamojší výrobcovia smartfónov pripravení ponúknuť takúto technológiu pre komerčné využitie.

Zobraziť celú galériu (1)
DisplayWeek/YouTube

Nenechaj si ujsť
Tento dizajn Samsung Galaxy S10 by splnil sny mnohých fanúšikov

Už v budúcom roku sa tak môžeme dočkať prvých modelov, ktoré vo svojej výbave neponesú reproduktor pre volania, ale miesto neho dostanú špeciálny „zvukový displej“. Vytváranie zvuku vibráciami má prebiehať pri frekvencii 100 až 8000 Hz, čo umožní používateľovi počuť široké spektrum zvukových vĺn. Vďaka ušetrenému miestu po vrchnom reproduktore sa môže natiahnuť samotný displej. Nový Samsung Galaxy S10 by tak mohol v ešte kompaktnejšom tele priniesť 6,2″ obrazovku podobnú tej z modelu Galaxy S9+.

Obdobné riešenie vo svojom novom modeli NEX využilo aj Vivo, ktoré sa rozhodlo z tejto novinky takmer úplne odstrániť rámiky displeja. V porovnaní s inými technológiami je „SoundCasting“ od Viva jedinečný v tom, že ukladá energiu, znižuje únik zvuku do okolia a optimalizuje celkovú kvalitu zvuku. Svoje skúsenosti s obrazovkami, ktoré emitujú zvuk, má aj LG. Túto technológiu totiž ponúka vo svojich televízoroch rady Crystal Sound. Nebolo by tak ničím nezvyčajným, ak by takéto obrazovky priniesol aj do svojich smartfónov.

S podobnou myšlienkou sa pohrávalo aj Xiaomi

Medzi prvými môže túto novinku ukázať Samsung už v nových modeloch línie Galaxy a neskôr aj v zástupcovi rady Note. Treba však pripomenúť, že s myšlienkou odstránenia reproduktoru pre volania prišlo ešte pred dvoma rokmi čínske Xiaomi. Model Mi MIX, ktorý svojim spôsobom urobil v smartfónovom priemysle revolúciu, dostal piezoelektrický reproduktor.

Ten na prenášanie zvuku pri volaniach využíval samotnú konštrukciu zariadenia, ktorá vysielala vlny do ucha používateľa. Neskôr však od takéhoto riešenia Xiaomi upustilo, no teraz s myšlienkou odstránenia klasického reproduktora pre volania experimentujú jeho dvaja kórejskí rivali.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú