Ani januárová zmena prezidenta Spojených štátov neviedla k zmierneniu reštrikcií USA voči čínskym firmám na čele s Huawei, čo už však administratíva úradujúceho prezidenta Joea Bidena potvrdila dávnejšie. Teraz zavádza nové reštrikcie, ktoré ešte viac sťažia prístup čínskeho giganta ku 5G technológiam, píše PocketNow.

Reštrikcie pokračujú, „terčom“ je výroba 5G smartfónov

Administratíva prezidenta Bidena zaviedla tento týždeň nové reštrikcie týkajúce sa licencií pre amerických dodávateľov spoločnosti Huawei v oblasti komponentov využívaných v 5G zariadeniach. Tieto zmeny by mohli narušiť existujúce licencie a opäť zatriasť možnosťami čínskeho giganta, ktorý môže v súčasnosti obchodovať len s relatívne malým počtom amerických firiem.

Súčasný krok však zároveň má aj istú logiku, pretože nové obmedzenia síce poškodzujú niektorých amerických dodávateľov, no zároveň vytvárajú akúsi „rovnosť“ pre všetky americké spoločnosti s licenciou, pretože niektoré dostali v predošlej administratíve licencie podľa menej obmedzujúcich politík.

Zobraziť celú galériu (0)
Bloomberg Technology/YouTube

Podľa jednej z licencií, ktorú sa podarilo získať agentúre Reuters, figurujú v nových zákazoch takmer všetky komponenty, ktoré sa používajú v zariadeniach disponujúcich 5G technológiou. To v preklade znamená, že obmedzenia sa týkajú aj tých komponentov, ktoré s 5G nemajú nič spoločné či iných sieťových zariadení.

Neprehliadni
Technická univerzita v Košiciach rozbieha veľkú spoluprácu s Huawei

Aktualizované licenčné podmienky tiež stanovujú 6 GB limit pamäte pre zariadenia Huawei, ktoré používajú komponenty poskytované americkými dodávateľmi. Nie je špecifikované, o aký druh pamäte sa jedná, no môžeme predpokladať, že ide o operačnú pamäť RAM. Pre čínskeho giganta sa tiež sprísňujú podmienky poskytovania údajov a kontroly zásob pred exportom jednotlivých komponentov.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Huawei tak nemá do budúcna nič vyhraté ani s administratívou Bidena, ako si mnohí pred jeho nástupom mysleli a spoločnosť bude musieť s americkými reštrikciami bojovať aj naďalej, pričom ju čaká obrovská výzva najmä v oblasti 5G technológií.

Čítal si už?
Politický boj alebo ekonomická chamtivosť? Toto je bizarný dôvod, prečo je aj Xiaomi na Trumpovej čiernej listine

Aj napriek tomu je však čínsky gigant momentálne súčasťou až polovice všetkých komerčných 5G sietí na svete a počas minulého roka splnil očakávania a vykazoval vyššie tržby aj zisky než sa predpokladalo. Nedarí sa mu však na globálnom trhu smartfónov, kde hlási prepad takmer každý štvrťrok.

Výrobca, ktorý dlhé roky stabilne atakoval prvé priečky predajnosti, sa tak v štvrtom kvartáli minulého roka umiestnil až na piatom mieste, pričom bol schopný dodať len 32,3 miliónov smartfónov, čím si zabezpečil podiel čítajúci 8,4 %, čo predstavuje medziročný pokles o 42,4 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom