Xiaomi nám dnes predstavilo množstvo noviniek. Aj keď všetky nové produkty zaujali, tak najväčšiu pozornosť si odniesla vylepšená verzia smartfónu Xiaomi Mi 8 s označením Explorer Edition. Nie všetko však zrejme bude tak, ako sme si pri úvodnom ošiali mysleli.

Smartfón Xiaomi Mi 8 Explorer Edition splnil sny skutočne mnohých fanúšikov. V zariadení, ktoré ponúka skvelý pomer ceny a výkonu prináša aj pokročilé funkcie snímača odtlačkov prstov v displeji a tiež 3D sken tváre, známy z iPhone X. Ešte väčším prekvapením však bol zadný panel smartfónu. Ten je transparentný a vďaka tomu ponúka pohľad „pod kapotu“ zariadenia.

Aj keď v súčasnosti sa nemôžeme sťažovať na dizajnovú nudu na mobilnom trhu a výrobcovia nám prinášajú rozhodne zaujímavé kúsky, tak riešenie Xiaomi pôsobí napriek silnej konkurencii mimoriadne zaujímavo. Podobnú konštrukciu pri masovo produkovaných smartfónoch prakticky nevídame a jedinou výnimkou je HTC U12+, aj tento kúsok však Xiaomi Mi 8 Explorer Edition vysoko zatienil. A to je zároveň problém. Novinka od Xiaomi s transparentným krytom a odhaleným hardvérom vyzerá skvele. Dokonca až príliš skvele, aby to bola pravda.


Pohľad do vnútra Galaxy S9 (zdroj: iFixit)

Xiaomi dnes počas prezentácie bolo mimoriadne rýchle a prakticky počas celej šou prezentovali jednu funkciu za druhou. Ani pri priehľadnom kryte nepadlo veľa detailov a výrobca nechal tento dizajnový prvok trochu zahalený tajomstvom. Aj keď by bolo skvelé vidieť pod skleneným krytom priamo komponenty zariadenia, s najväčšou pravdepodobnosťou to tak nie je. Avšak, pod priehľadnou konštrukciou vidíme zrejme atrapy jednotlivých komponentov, respektíve komponenty, ktoré nemajú s aktuálnym výkonom smartfónu nič spoločné.

Efektné, ale nefunkčné

Situáciu prakticky hneď po predstavení začali rozoberať používatelia na sociálnej sieti Weibo a na základe príspevkov na Twitteri od @ChengmingAlpert sa jej venoval aj portál The Verge. Dôvodov, prečo si skutočne nemôžeme myslieť, že Mi 8 Explorer Edition odhaľuje skutočný hardvér, je niekoľko. Usporiadanie a koniec koncov aj dizajn komponentov je v prvom rade príliš dobrý a efektný, aby išlo o reálnu výbavu, ktorá zaisťuje výkon smartfónu.

Procesor by na danom mieste údajne ani nemohol byť, keďže ostatné súčasti sú od neho ďaleko. No a vyobrazené logo Qualcommu tiež nie je bežnou súčasťou komerčne dodávaných čipov. V skutočnosti je totiž takýto hardvér menej atraktívny, celkové vnútorné usporiadanie zahŕňa mnoho spojov či menej príťažlivých kovových súčastí pre odvádzanie tepla. A dokonalá imitácia v Mi 8 práve toto nemá.

Aj keď sa pôvodne špekulovalo či nejde nakoniec o nálepku, ktorá pod priehľadným krytom imituje procesor či pamäťové jednotky, z vyjadrení Xiaomi vyplýva, že minimálne časť komponentov je súčasťou reálnej základnej dosky. Nie však funkčnej a s výkonom zariadenia nemá tento prvok nič spoločné.

Ani odstránenie danej súčasti neovplyvní žiadne funkcie zariadenia. Na Twitteri tieto informácie s odvolaním sa na zdroje zo Xiaomi potvrdil aj používateľ @ChengmingAlpert, ktorý sa danej situácii venoval. Jedna vec je ale napriek všetkému istá, Xiaomi Mi 8 Explorer Edition bude na smartfónovom trhu pôsobiť mimoriadne sviežo a unikátne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú