Dva ruské satelity s označením Kosmos 2542 a Kosmos 2543 majú podľa vyjadrení šéfa Amerických vesmírnych jednotiek sledovať ich špionážny satelit USA 245 KH-11. S týmito správami prišlo samotné ministerstvo, no netypický pohyb ruských satelitov si ako prvý všimol civilista Michael Thompson, informuje portál Space.

John „Jay“ Raymond, šéf Vesmírnych jednotiek USA, včera oznámil, že americký špionážny satelit už dlhšiu dobu prenasleduje dvojica ruských družíc. Tie sa nachádzajú od ich satelitu vo vzdialenosti 160 kilometrov.

USA považuje správanie zo strany Ruska za znepokojujúce a tieto ťahy môžu podľa ich slov vyústiť k nebezpečným situáciám na obežnej dráhe Zeme. Ruské satelity boli vynesené na orbitu Zeme ešte v novembri minulého roka. Raketa Sojuz do vesmíru vyniesla jeden satelit, ktorý vypustil druhý satelit v momente, keď sa už nachádzal na obežnej dráhe, píše portál ScienceAlert.

Podľa vyjadrení zo strany Ruska majú tieto satelity slúžiť na „hodnotenie technického stavu iných satelitov“. Miesto sledovania ruských družíc sa však táto dvojica zavesila na jeden z najvýkonnejších amerických špionážnych satelitov a podľa vyjadrení USA ruské stroje monitorujú jeho senzory a kamery. Spojené štáty sa tiež domnievajú, že satelity by mohli dokonca zachytávať rádiovú komunikáciu z družice USA 245 KH-11.

Tento neobvyklý pohyb ruských satelitov vo vesmíre si ako prvý všimol civilista Michael Thompson, ktorý sa vo voľnom čase venuje sledovaniu družíc. Celú situáciu opísal tak, že dva ruské satelity sa nachádzajú v dobrej strategickej pozícii od americkej družice. Ak na špionážny satelit USA svieti Slnko z jednej, alebo druhej strany, ruské družice naň majú skvelý výhľad v oboch prípadoch.

Spojené štáty už požiadali Rusko o vysvetlenie celej situácie skrz diplomatické kanály. Podobný prípad ohrozenia vesmírnej techniky zo strany Ruska už Američania v minulosti zaznamenali. Rusi totižto v roku 2017 vypustili na obežnú dráhu satelit, ktorý mal podľa ich slov do vesmíru vypáliť vysokorýchlostný projektil. Obavy z dvojice družíc Kosmos 2542 a Kosmos 2543 sú teda pochopiteľne na mieste.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom