Keď pred pár rokmi prišli prvé smartfóny s rýchlym nabíjaním, celá myšlienka pôsobila ako dar z nebies. O škodlivosti sme samozrejme všetci vedeli, no najväčší výrobcovia to vždy držali pod kontrolou a to tak, že výsledná degradácia kapacity batérie nikomu neprekážala.

Novinár však na Twitteri potvrdil, že Oppo Ace2 dokáže vďaka extrémne rýchlemu nabíjaniu znížiť kapacitu batérie na 70 % za rekordne krátku dobu.

Čínsky výrobca Oppo prišiel na trh s modelom Ace2, ktorého jednou z hlavných predností je 65 W rýchle nabíjanie. Rovnaký výkon používajú napríklad aj ultrabooky, čo v reči Oppo znamená, že sa zariadenie nabije na plnú kapacitu už za 30 minút.

Andre F., redaktor portálu AnandTech, sa na Twitteri rozhorčil nad politikou čínskej spoločnosti, ktorá s cieľom prekonať konkurenciu posúva limity nabíjania neudržateľným smerom.

Redaktor tvrdí, že Oppo smartfóny podporujúce 40W nabíjanie degradujú batériu na 70 % jej kapacity za rovnaký čas, ako v prípade 15 W nabíjania na 90 % kapacity.

Značky ako Samsung alebo Apple, ktoré rovnako disponujú rýchlonabíjaním však fungujú na odlišnom, pomalšom, avšak výrazne šetrnejšom princípe. Väčšina rýchlonabíjačiek funguje na plný výkon len do niekoľkých percent, po ktorých sa nabíjanie rapídne spomalí.

Navyše, poprední výrobcovia smartfónov do balení pridávajú 18 W a málokedy 25 W adaptéry. Samsung dokáže niektoré svoje modely nabíjať výkonom aj 45W, no nabíjačka funguje na princípe popísanom vyššie, kedy nefunguje po celú dobu na plný nabíjací výkon.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom