Oblasť slnečných škvŕn zodpovedná za nádherné polárne žiary, ktoré sme mali možnosť vidieť aj na Slovensku, a zároveň oblasť, ktorá spôsobila najsilnejšiu erupciu solárneho cyklu od roku 2017, znova smeruje k Zemi. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Slnko sa blíži k svojmu maximu

Zmieňovaná oblasť slnečných škvŕn s označením AR 3664 sa v polovici mája stratila z nášho dohľadu. Teraz, keď sa vrátila späť s novým označením AR 3697, spôsobila ďalšie veľkolepé divadlo.

NASA SDO

AR 3967 totiž vybuchla s erupciou triedy X, presnejšie X 2,8. Čo sa týka samotných tried erupcií, slnečné erupcie sú klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X najsilnejšiu. Každá trieda má vrcholný tok vždy desaťkrát vyšší ako predchádzajúci. Okolo triedy je lineárne meradlo od 1 do 9, čo znamená, že erupcia X2 je dvakrát vyššia, ako erupcia X1, a štyrikrát silnejšia, než erupcia M5.

Podľa odborníkov, zmieňované erupcie triedy X môžu mať významný vplyv na vesmírne počasie v blízkosti Zeme a majú potenciál spôsobiť poruchy v energetických sieťach a komunikačných systémoch.

NASA SDO

Mimo tejto erupcie došlo k ďalším štyrom – X 1,45, X 1,1, X 1,03 a X1,4. Z týchto erupcií sa však nádherných polárnych žiar nedočkáme. Neexistujú totiž žiadne známky toho, že by erupcie boli sprevádzané výronom koronálnej hmoty.

To ale neznamená, že nedôjde k zmene. Na skupine slnečných škvŕn AR 3967 dochádza k erupciám každý deň. Tie sú však podstatne slabšie, keďže dosahujú len triedu M alebo C. Podľa odborníkov je však vysoká šanca, že dôjde k ďalším masívnym erupciám triedy X. Navyše, AR 3967 aktuálne smeruje priamo k Zemi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú