V Rusku momentálne prebieha tvrdý boj o súkromie na internete, v ktorom hrajú hlavnú rolu štátne úrady a aplikácia Telegram. Dôvodom je nariadenie, ktoré po predchádzajúcom rozhodnutí súdu vydal federálny dozorný úrad Roskomnadzor. Ten spustil blokovanie komunikačnej aplikácie so šifrovanými konverzáciami pre „nespolupracovanie“ s bezpečnostnými zložkami. Blokácia zo strany štátu však zatiaľ nie je úspešná.
Predstavitelia aplikácie Telegramu odmietli umožniť prístup ruskej tajnej bezpečnostnej službe FSB k šifrovacím kódom používateľov. Úrad sa pri žiadosti o tieto údaje odkazoval na bezpečnostné dôvody a podľa vyhlásení ich mal využiť pri vyšetrovaní závažných zločinov vrátane terorizmu. Šéf a zakladateľ Telegramu, Pavel Durov, odmietol poskytnutie šifrovacích kľúčov so slovami, že by išlo o vážne narušenie súkromia používateľov. Dodal, že „súkromie nie je na predaj a ľudské práva by nemali byť oslabené zo strachu alebo chamtivosti.“
For 7 days Russia has been trying to ban Telegram on its territory – with no luck so far. We were able to survive under the most aggressive attempt of internet censorship in Russian history with almost 18 million IP addresses blocked. https://t.co/swYBT65PB9
— Pavel Durov (@durov) 22. apríla 2018
Minulý pondelok úrady oficiálne oznámili spustenie blokovania služby. To sa však už od začiatku stretáva s výraznými problémami a nedostatkami. Telegram sa totiž úspešne vyhýba úplnému zablokovaniu technikou, pri ktorej po zakázaní IP adresy presmeruje služby na inú. Ruské úrady podľa dostupných informácií zablokovali už 18 miliónov IP adries, no k úplnému vypnutiu Telegramu zďaleka nedošlo. Významná časť ruských používateľov stále používa komunikátor aj bez nutnosti obchádzania cez VPN či proxy servery.
Blokácia má ale dôsledky na veľa iných platforiem. Ide napríklad o aplikácie Spotify, Viber, SounCloud či Twitch. Telegram sa úspešne bráni aj vďaka tichej podpore Google či Amazonu, ktorých služby využíva pri zmene IP adries. K takejto podpore vyzývajú technologických gigantov mnohé organizácie či ľudia známy za boj o súkromie na internete.
Together with others, we are calling on @Amazon and @Google to stand with @Telegram and resist #Russia’s attempts to shut down the messaging app. Freedom of expression online is at stake. https://t.co/JxvQ0UVpin
— AmnestyInternational (@amnesty) 19. apríla 2018
Ani jedna zo spoločností sa pritom k záležitosti oficiálne nevyjadrila, Google pre portál TechCrunch len potvrdil, že blokovanie už zasahuje aj niektoré ich vlastné služby. Malo by ísť napríklad o vyhľadávanie aj Gmail. Google aj Apple mali dostať požiadavku od ruských úradov, aby vymazali aplikáciu Telegram z ich obchodov pre systémy Android a iOS. Momentálne je otázne, akým spôsobom budú ďalej spoločnosti reagovať na tlak, ktorý vyvíjajú ruské úrady. Boj technologických spoločností a používateľov za súkromie na internete v Rusku však naďalej pokračuje. Podporu Telegramu vyjadrujú používatelia na sociálnych sieťach aj pod hashtagom #digitalresistance, ktorý propaguje Pavel Durov.
Novinky

EXKLUZÍVNE Odhalili sme ich takmer 90. Toto sú ďalšie falošné e-shopy, ktoré okrádajú Slovákov a vydávajú sa za známe značky

Začal boj: Už aj Apple „oficiálne“ pracuje na skladacom mobile, poznáme prvé detaily

VIDEO Lákavá čierna komédia Netflixu dostala prvý trailer, hviezda Game of Thrones v ňom hrá kľúčovú rolu

Internet Starlink dosiahol nový rekord. SpaceX oproti doterajším testom takmer zdvojnásobil rýchlosť
