Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Telegram patrí k najobľúbenejším komunikačným aplikáciám sveta a ponúka pre svojich používateľov možnosť posielať správy s end-to-end šifrovaním. Pred časom sa však objavila kontroverzia, keď Najvyšší súd v Rusku rozhodol o povinnosti odovzdať šifrovacie kľúče, ktoré si vyžiadala štátna bezpečnostná služba FSB, a to z bezpečnostných dôvodov. Celá situácia však má inú dohru.

Predstavitelia aplikácie Telegram, na čele ktorej stojí Pavel Durov, odmietli vláde šifrovacie kľúče vydať, pretože by podľa ich slov išlo o narušenie súkromia ich používateľov. Ešte v piatok tak vydal moskovský súd nariadenie o zablokovaní Telegramu. Proces blokovania služby začal v pondelok a oznámil to federálny dozorný úrad Roskomnadzor. Poskytovatelia internetového pripojenia začali odvtedy postupné blokovanie IP adries služby. O téme informovala aj agentúra Reuters.

Ruské štátne bezpečnostné služby argumentovali pri žiadaní o šifrovacie kľúče ich potrebou pre vyšetrovanie vážnych trestných činov a terorizmu. Telegram umožňuje používateľom odosielať správy s end-to-end šifrovaním, ktoré bráni ich prečítaniu treťou stranou. Aplikáciu využíva takmer 200 miliónov používateľov, pričom v Rusku ich má byť približne 15 miliónov a je často používaná novinármi, ale aj členmi vlády. Na trhu je niekoľko podobných aplikácií, ktoré využívajú end-to-end šifrovanie, zákaz sa však týka len Telegramu. Šifrovacie kľúče podľa Bloomberg neodovzdala napríklad ani aplikácia WhatsApp.

Zákaz obchádzajú, na trhu sú aj alternatívy

Podľa dostupných vyjadrení budú ruské úrady blokovať službu pokiaľ nevydá šifrovacie kľúče. Pavel Durov, ruský zakladateľ a šéf Telegramu, je dlhodobým kritikom vlády a jej prístupu k súkromiu na internete. Durov ešte v roku 2006 založil známu sociálnu sieť VKontakte, z ktorej však za veľmi zvláštnych okolností odišiel v roku 2014. Dôvodom mal byť narastajúci tlak a nemožnosť ďalej dodržovať princípy súkromia a slobody slova po zmene väčšinového vlastníka akcií. Tým sa v priebehu roka 2013 stala spoločnosť Mail.ru. Durov po odstúpení z funkcie opustil aj Rusko, pričom ešte počas pôsobenia vo VKontakte začal pracovať na Telegrame.

Ohľadom súčasnej situácie sa jasne vyjadril prostredníctvom svojho kanálu na Telegrame. Informoval, že rozhodnutie nevydať šifrovacie kľúče bolo „jednoduché“, pretože svojim používateľom prisľúbili 100 % súkromie. Zároveň poukázal na to, že mnoho používateľov zákaz obchádza prostredníctvom VPN služieb a proxy serverov, pričom vyjadril podporu službám, ktoré prispievajú k zvyšovaniu súkromia na internete.

Pre blokáciu miliónov IP adries hlási výpadok mnoho iných služieb

Celé blokovanie Telegramu má však vážne trhliny. Niekoľko zdrojov totiž informuje, že ešte aj v priebehu utorka mohla značná časť používateľov využívať Telegram bez nutnosti obchádzania cez VPN či proxy. Poskytovatelia internetového pripojenia pritom podľa dostupných informácií blokujú milióny IP adries aj Amazonu a Google, na ktorých servery Telegram presunul svoje služby. Dôsledkom toho vypadlo aj niekoľko webov a služieb, ktoré nemajú s Telegramom nič spoločné.

 


Podľa Reuters pritom dozorný úrad Roskomnadzor už požiadal aj Google a Apple, aby vymazali Telegram z aplikačných obchodov Google Play a App Store. Rovnakú požiadavku mal dostať portál APKMirror, na ktorom sa dajú stiahnuť inštalačné balíčky aplikácií pre Android.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú