Vlastníci aplikácie Telegram, ktorá slúži na posielanie správ a iných multimédií prehrala na Najvyššom Súde v Rusku a musí poskytnúť šifrovacie kľúče vláde.

Šifrovací kľúč slúži, ako už s názvu je zrejmé na šifrovanie údajov medzi odosielateľom a prijímateľov správ. Telegram sa doteraz chválil svojim zabezpečením, ktoré poskytoval svojim používateľom. V súčasnosti mu však klepol po prstoch ruský súd.

Prostriedok na komunikáciu teroristov

Bohužiaľ bola aplikácia spájaná s plánovaným bombovým útokom, zrejme ju páchatelia používali na komunikáciu a to primälo službu brániť sa na súde. Federálna bezpečnostná služba požiadala Telegram o poskytnutie šifrovacích kľúčov, aby mohli čítať konverzáciu podozrivých osôb. Služba však odmietla vyhovieť a dostala pokutu.

Veľká moc vlády

Vďaka novému zákonu, ktorý podpísal staronový prezident Putin, vláda má široké právomoci, pokiaľ sa jedná o narušenie súkromia ruských občanov. Telegram sa odvolal na ústavné právo na súkromie, ale sudkyňa odmietla odvolanie a dala spoločnosti 15 dní na poskytnutie šifrovacích kľúčov.

Potrebný príkaz súdu

Argumentom FBS bolo, že poskytnutím kľúčov nedochádza k narušeniu súkromia, pretože ich nemôže použiť individuálne na čítanie konverzácií. Stále bude potrebovať rozhodnutie súdu, ale s kľúčmi po ruke, bude operácia vykonaná rýchlejšie. Aplikácia má teraz niekoľko možností. Čeliť právnym krokom zo strany bezpečnostného úradu alebo sa úplne stiahnuť z ruského trhu, kde má 9,5 milióna užívateľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom