Ukrajinská Štátna pohraničná služba našla hard disk, ktorý obsahuje zhruba 100 gigabajtov údajov o ruskej armáde. Hard disk podľa Kyjiva našli v Černihivskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, keď pohraničná stráž „vykonávala svoje úlohy“.

Zásadná chyba

Obsahuje zoznam príslušníkov ruskej jednotky protivzdušnej obrany s ich životopisnými údajmi. Zároveň obsahuje detaily o ruských zbraniach a údaje o vojenskom výcviku. Časť dokumentov bola údajne označená ako „tajné“.

„Ukrajinské bezpečnostné sily teraz majú fotografie, charakteristiku, kópie osobných dokladov a iných dokumentov útočníkov,“ uviedla ukrajinská Štátna pohraničná služba, informuje portál news.sky.com.

freepik

Moskva podľa riaditeľky tajných služieb USA Avril Hainesovej nemá dostatok vojakov na to, aby efektívne kontrolovala Chersonskú oblasť na juhu Ukrajiny. Hainesová pre televíznu stanicu CNN povedala, že Kremeľ čelí „na južnej Ukrajine rastúcej partizánskej aktivite“, čo by pre neho mohlo predstavovať zväčšujúce sa problémy.

Moskva totiž v posledných týždňoch stiahla významnú časť vojakov z Chersonskej oblasti do regiónu Donbas. Podľa jedného z amerických predstaviteľov by to mohlo poskytnúť Ukrajincom príležitosť na zvrhnutie verejnej správy, ktorú v Chersonskej oblasti dosadili Rusi.

V súčasnosti nie je jasné, koľko ruských vojakov je v Chersonskej oblasti. Ak by sa však opäť dostala do ukrajinských rúk, mohlo by to poškodiť postavenie Moskvy v Čiernom mori a jej prístup k polostrovu Krym.

Vypálili stovky rakiet

Ruská armáda na Ukrajine podľa ukrajinských ozbrojených v piatok stratila ďalších 120 vojakov. Celkový počet zabitých príslušníkov ruských síl tak podľa Kyjiva stúpol na 35 870. Ukrajina zároveň uviedla, že od začiatku vojny bolo zničených 1 582 ruských tankov. Informuje o tom portál news.sky.com.

Efrem Lukatsky/AP/TASR

Na Sumskú oblasť na severovýchode Ukrajiny v piatok ruské sily vypálili stovky rakiet. Šéf miestnej administratívy Dmytro Živyckyj uviedol, že ruská armáda začala bombardovanie prvého júla o deviatej ráno a spozorovaných bolo 270 striel rôzneho kalibru.

V obci Šalyginsk podľa jeho slov bola zranená 64-ročná žena, ktorá bola na začiatku bombardovania v záhrade. „Poškodená je infraštruktúra, domy civilistov, farmy, elektrické vedenie a vodojem,“ uviedol Živyckyj. „Celkový počet a povaha deštrukcií sa zisťuje,“ dodal. Informuje o tom portál news.sky.com.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP