Súčasťou moderného vojenského konfliktu je už aj práca s informáciami na internete, alebo ak chceš, ich deformácia, skresľovanie a nahrádzanie propagandou pre najrôznejšie účely. Počas ruskej invázie na Ukrajine sme toho svedkami prakticky na dennej báze.

Putinov režim hanebné vtrhnutie na územie iného štátu prikláňajúceho sa k Západu doma v Rusku prezentuje ako „denacifikáciu“. Skreslené informácie ale chodia aj z druhej strany, napríklad keď Ukrajina pravdepodobne zveličovala možnosť následkov výpadku elektriny v sklade vyhoreného paliva 

K podobným informáciám sa teraz na Facebooku vyjadrila aj slovenská polícia, informuje Startitup. Hoaxy z ruského pera sa totiž šíria aj u nás a sú minimálne dva.

„Tajné americké laboratóriá“

„Prvou dezinformáciou sú bizarné teórie amerických biologických laboratórií na Ukrajine. Weby šíriace nezmyselné konšpiračné teórie potom dokonca hovoria o akomsi patogéne používanom proti vlastným obyvateľom. Príspevky tvrdia, že Rusko pri raketových útokoch zničilo 7 z 11 predpokladaných laboratórií,“ informuje stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Zámer je jasný, Rusko sa takto môže snažiť ospravedlniť svoje útoky na výhradne civilné ciele, pri ktorom zabíjajú nevinných Ukrajincov – ani nie tých so zbraňami v ruke. Vzhľadom na množstvo podobných prípadov, napríklad zničenie divadla s úkrytom pre stovky civilistov v Mariupole, sa dá predpokladať, že takéto ničenie nie je len následkom nepresných ruských rakiet, ale zámerným atakom na bežné budovy u nášho suseda.

No a teórie o biologických laboratóriách? Ide o úplný nezmysel, ktorý sa Rusko ani len nesnaží nijako doložiť.

„V skutočnosti je bežné, že krajiny majú biologické laboratóriá. Tie pracujú na vývoji a kontrole liečiv a zároveň majú byť pripravené čeliť hrozbe úmyselného, náhodného či prirodzeného prepuknutia nebezpečných infekčných chorôb. Aj Slovensko má biotechnologické laboratóriá, sídlia v Šarišských Michaľanoch. Príspevky skresľujú zmluvu medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou. Ukrajinská a americká vláda sa v auguste 2005 spojili s cieľom „zabrániť šíreniu nebezpečných patogénov a minimalizovať potenciálne biologické hrozby“, ako uvádza zmluva. Interfax Ukrajina v máji 2020 uviedla, že časť dohody bola zameraná na „modernizáciu“ štátnych laboratórií v Odesskej, Charkovskej, Ľvovskej, Kyjevskej, Vinníckej, Chersonskej a Dnepropetrovskej oblasti,“ píše polícia.

Keď influencer nemusí hrať vždy divadlo

Druhý hoax sa týka záberov mladej ženy, ktorá rodila v zbombardovanej pôrodnici v už spomínanom Marioupole. Ten je terčom ruskej agresie hlavne kvôli blízkosti k dvom územiam, ktoré sa Rusko snaží od Ukrajiny odtrhnúť rovnako ako kedysi Krym – Doneck a Luhansk.

Mariana Podgurskaya z fotografií je naozaj ukrajinská influencerka, ktorá ale bola podľa tohto hoaxu najatou herečkou, ktorá navyše vôbec nemala byť tehotná, píše Startitup. Malo má podľa Ruskej propagandy dokazovať, že Ukrajinci bombardovanie iba zahrali, pôrodnicu zničili sami a srdcervúce zábery podhodili verejnosti.

Rusko sa zamotáva do vlastných lží

Zdá sa však, že ruská propaganda je podobne neorganizovaná, ako jej vojsko, ktorému sa Ukrajine minulo palivo aj jedlo a vojaci potom len bezmocne mrzli vo svojich pancierových tankoch.

Ešte 10. marca totiž ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyrukoval s vysvetlením, že ruské jednotky museli budovy pôrodnice zbombardovať, pretože to bol vojenský objekt. Mali sa tam ukrývať príslušníci pluku Azov, ktorí podľa Lavrova vyhnali lekárov i pacientky a urobili si z pôrodnice základňu. Propaganda však už zrejme na toto oficiálne ruské vyhlásenie zabudla a skúša niečo nové.

Ešte v ten deň tu bola ďalšia verzia: hovorca rezortu obrany v Moskve Igor Konašenkov uviedol, že ruské letectvo nevykonávalo v Mariupole a okolí „absolútne žiadne“ zásahy na pozemné ciele. Rusko podľa jeho slov v tom čase rešpektovalo dohodu o zastavení paľby, aby umožnilo evakuáciu civilistov, cituje ho agentúra Reuters. Konašenkov podľa agentúry AP tiež povedal, že dve explózie, ktoré budovu nemocnice spustošili, spôsobili neďaleko nastražené výbušné zariadenia. „Nálet, ku ktorému údajne došlo, je úplne zinscenovanou provokáciou, na udržanie protiruskej rétoriky pre západné publikum,“ vyhlásil, cituje ho TASR.

Ruské ministerstvo obrany tak svetu predstavilo v jeden deň dve verzie príbehu, ktoré si navzájom odporovali. Teraz však ukrajinskú influencerku vytiahli znovu, v tretej verzii.

Rusko dnes prináša ďalšiu verziu, dokonca na videu. Je na ňom žena, ktorá je podobná rovnakej mladej žene z Mariupolu. „V rozhovore kritizuje ukrajinskú armádu, hovorí, že naozaj obsadili nemocnicu a že kameraman prišiel v deň útoku na miesto. V podstate hovorí všetko, čo do bodky vyhovuje ruskej propagande,“ uvádza polícia.

Inými slovami – žena, ktorá je podľa jedného hoaxu len platenou herečkou a tehotenstvo sfalšovala, je podľa iného (ktorý zdieľal aj oficiálny FB účet ruskej ambasády na Slovensku) už zrazu dôveryhodná svedkyňa a autentický zdroj – prečo by sa však rozhodla pomáhať Rusom? A ide vôbec o jednu a tí istú ženu?

V tejto súvislosti treba pripomenúť aj informácie o tom, že Rusko stovky Ukrajincov z tejto oblasti násilne odvlieklo na svoje územie. Je teda možné, že žena toto video nenatočila celkom dobrovoľne. “Okupanti nútia ľudí opustiť Ukrajinu a ísť na ruské územie. Okupanti protiprávne brali ľudí z mariupolského obvodu Levoberežnyj a z úkrytu v budove športového klubu, kde sa pred neustálym bombardovaním ukrývalo vyše tisíc ľudí (väčšinou ženy a deti),“ dodala radnica v zničenej metropole, cituje napr. TA3.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú