Podľa ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR sa Rusko pripravuje na cvičný štart medzikontinentálnej balistickej strely RS-24 Jars, ktorý sa mal najprv uskutočniť v noci z 18. na 19. mája. Hoci má byť nosič vybavený iba necvičnou, teda nenukleárnou hlavicou, jeho plánované vypustenie predstavuje podľa Kyjeva geopolitický signál namierený nielen proti Ukrajine, ale aj proti západným štátom NATO a EÚ, upozorňuje Interesting Engineering.

Jedna z najničivejších zbraní

Očakávaný štart sa má uskutočniť z lokality v okolí obce Svobodnyj v Sverdlovskej oblasti, približne 100 kilometrov severovýchodne od Jekaterinburgu. To je hlboko vo vnútrozemí Ruskej federácie, čo zdôrazňuje, že nejde o bezprostredne útočný manéver, ale skôr o demonštráciu kapacít a pripravenosti.

Strela RS-24 Jars patrí k najmodernejším prvkom ruského strategického jadrového arzenálu. Ide o mobilný i silo-umiestniteľný systém na tuhé palivo, ktorý bol do služby zaradený v roku 2009 a od roku 2010 je operačne nasadzovaný. Jeho hlavnou prednosťou je schopnosť niesť viacnásobné, nezávisle navádzané návratové hlavice (MIRV), ktoré umožňujú zasiahnuť niekoľko cieľov zároveň. Oficiálne udávaný dolet systému je až 11 000 kilometrov, čo ho radí medzi plnohodnotné medzikontinentálne zbrane schopné zasiahnuť prakticky ktorúkoľvek časť planéty.

RS-24 dosahuje rýchlosť prevyšujúcu Mach 25, teda viac ako 30 000 kilometrov za hodinu, čo z nej robí extrémne rýchly cieľ pre akýkoľvek systém protiraketovej obrany. Jej hlavice môžu niesť jadrový náklad s celkovým ničivým potenciálom presahujúcim jeden megaton TNT, čo z nej robí obzvlášť nebezpečný systém. Počas takýchto testov však bývajú strely vybavené konvenčnými, nie jadrovými hlavicami.

Zvláštne načasovanie

Ohlásený test nasleduje len niekoľko dní po mierových rozhovoroch v Istanbule a prakticky zhoduje s avizovaným telefonátom medzi ruským prezidentom Vladimírom Putinom a bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý sa mal uskutočniť 19. mája o 10:00. To naznačuje, že cieľom môže byť aj ovplyvnenie atmosféry rokovaní prostredníctvom strategického signálu, bez potreby priameho použitia sily.

Ruský test balistickej strely.
TASR/AP

Podobné „náhodné“ načasovanie nie je v posledných mesiacoch výnimočné. V novembri 2024 Rusko napríklad vypálilo balistickú strelu stredného doletu typu Orešnik na ukrajinské mesto Dnipro len krátko po tom, ako Spojené štáty a Veľká Británia zrušili obmedzenia na ukrajinské údery proti cieľom na ruskom území. Tento incident nasledovala masívna mediálna kampaň v ruských štátnych médiách, zameraná na oslabenie západnej podpory pre Ukrajinu.

Podľa dostupných informácií však k testu v pôvodne plánovanom termíne uskutočnený nebol, keďže neboli zachytené žiadne známky o štarte tejto rakety. Či stroj jednoducho zlyhal alebo ho Rusko odložilo zatiaľ jasné nie je.

Údajné schopnosti sú šokujúce

Tieto strely používajú ako svoj pohon motory na tuhé palivo, pričom sa skladajú až z troch samostatných stupňov. Na výšku, resp. dĺžku, merajú 22,5 metra a majú priemer 2 metre, pričom pri štarte dosahuje ich hmotnosť až takmer 50 ton, píše Army Recognition. Napriek týmto rozmerom a schopnosť prekonať 11 000 km sú tieto strely údajne schopné zasiahnuť cieľ s presnosťou 100 až 250 metrov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP