Minulý rok spoločnosť SpaceX vypustila do vesmíru na škúšobný let svoju raketu Falcon Heavy, ktorej nákladom bol aj červený Tesla Roadster. Ruskí vedci teraz na tento kúsok zareagovali, a do vesmíru vypustili hračkárske autíčko. O téme píše Futurism.

Vo februári minulého roku spoločnosť SpaceX vypustila svoju raketu Falcon Heavy na jej skúšobný let do vesmíru. Na príkaz Elona Muska bol nákladom rakety aj červený Teslom Roadster s figurínou v SpaceX skafandri, ktorú nazvali „Starman“.

Ruskí vedci z Tomskej Univerzity na tento kúsok zareagovali, keď 2. júna vypustili do vesmíru malé hračkárske auto, píše Futurism. Jednalo sa o červenú repliku modelu Zhiguli (Lada) s usmievavým obrázkom Dmitrija Rogozina, generálneho riaditeľa Roscosmosu (ruskej vesmírnej agentúry), ktorý si sám často z Muska uťahuje.

Projekt, ktorý ruskí vedci nazvali „ToSky“, sa podľa Moscow Times stal najdlhším podobným letom, ktorý uskutočnila ktorákoľvek krajina bývalého Sovietskeho zväzu od roku 2013, pričom model auta pristál po približne 16 hodinách letu až 2000 kilometrov od miesta štartu, píše Inverse.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / Youtube / ToSky Project

Model po vypustení nabral rýchlosť až 80 km/h a dosiahol celkovú výšku 150 kilometrov, čím prekonal aj Kármánovu hranicu (80 km), ktorá sa považuje za predel medzi zemskou atmosférou a vesmírom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom