V tomto texte boli použité materiály TASR.

Obavy z možného militarizovania vesmíru silnejú. NATO totiž znervóznelo po tom, čo sa objavili náznaky, že Rusko by mohlo v blízkej budúcnosti rozmiestniť vo vesmíre jadrové zbrane. Upozornil na to nový generálny tajomník Aliancie Mark Rutte v rozhovore pre nemecký denník Welt am Sonntag, na ktorý sa odvoláva tlačová agentúra DPA.

Podľa Rutteho si Severoatlantická aliancia veľmi dobre uvedomuje, že Moskva s touto myšlienkou reálne pracuje. Súčasné kapacity Ruska v oblasti vesmírnych technológií označil pritom za technologicky zastarané a vo veľkej miere neporovnateľné s tým, čo má k dispozícii Západ. Práve vývoj zbraní v kozme – obzvlášť tých s jadrovým potenciálom – by však podľa jeho slov mohol túto rovnováhu narušiť a výrazne prispieť k modernizácii ruských možností, čo zároveň vyvoláva hlboké znepokojenie na strane spojencov.

jadrová zbraň
str.llnl.gov/nuclearactive

Môžu rozpútať celosvetový chaos

V hre je konkrétny typ tzv. protisatelitných zbraní, ktoré síce nie sú navrhnuté na útoky priamo na Zem, ale na orbitálne zariadenia – teda satelity. Tie sú však kľúčovým prvkom pre mnohé funkcie moderného sveta – od navigácie cez komunikáciu až po koordináciu armádnych operácií. Rutte v tejto súvislosti upozornil, že zničenie týchto satelitov by mohlo vyvolať obrovský chaos a ohroziť každodenný chod spoločnosti vrátane základnej infraštruktúry.

Zároveň vyjadril obavy z možného porušenia Kozmickej zmluvy z roku 1967 – takzvaného Outer Space Treaty, ktorý bol prijatý práve s cieľom zabezpečiť, aby vesmír zostal doménou mierového využívania. Tento dokument, ktorý ratifikovala väčšina štátov sveta vrátane Ruskej federácie a Spojených štátov, výslovne zakazuje umiestňovanie jadrových zbraní alebo akýchkoľvek zbraní hromadného ničenia na obežnú dráhu.

Na útok vo vesmíre by musela zareagovať celá Aliancia

Rutte zdôraznil, že konkurencia vo vesmíre sa za posledné roky dramaticky zintenzívnila – je tvrdšia, nebezpečnejšia a oveľa menej predvídateľná. Dodal, že vesmír je dnes nielen preplnený komerčnými projektmi, ale čoraz viac aj arénou pre vojenské ambície. Práve preto sa otázka bezpečnosti mimo atmosféru dostáva na popredné miesto agendy aliancie.

Významný moment v kontexte medzinárodného práva a kolektívnej bezpečnosti predstavuje aj skutočnosť, že článok 5 Severoatlantickej zmluvy – teda princíp kolektívnej obrany, podľa ktorého útok na jedného člena sa považuje za útok na všetkých – sa vzťahuje aj na útoky vo vesmíre alebo z vesmíru. To v praxi znamená, že akýkoľvek agresívny akt v tejto oblasti by mohol spustiť spoločnú reakciu celej Aliancie, čím sa otvára nová bezpečnostná rovina v rámci NATO.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP