Rusko už dlhšiu dobu využíva svoje hypersonické strely v ostrých bojoch a to aj počas invázie na Ukrajinu, kde predstavujú pre protivzdušnú obranu poriadnu výzvu. Ako však upozorňuje portál The National Interest, Rusko zrejme uvažuje nad vybavením svojich ponoriek triedy Jaseň hypersonickými strelami Zirkon, tými najmodernejšími, ktoré má krajina k dispozícii.

Rozšíria kapacity námorníctva

Strely Zirkon používa Rusko od začiatku roka 2023 a podľa dostupných informácií sú schopné zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 1 000 km a ich maximálna rýchlosť sa pohybuje, údajne, kdesi na úrovni až 11 000 km/h. Ohromná líška v kombinácii so schopnosťou letieť až 28 km nad zemským povrchom robí z takýchto striel nesmierne odolné ciele, proti ktorým je nesmierne ťažké brániť sa.

Objavili sa ale informácie, že chce Rusko svoje kapacity v tomto smere rozširovať a vybaviť strelami Zirkon ponorky triedy Jaseň, ktoré sú v prevádzke približne jednu dekádu a keď budú všetky dokončené, vytvoria flotilu o veľkosti 12 ponoriek. Z týchto jadrových ponoriek sú zatiaľ dokončené a v prevádzke štyri, pričom ďalšie sú konštruované.

TASR/AP

Aj keď môže byť vybavenie týchto moderných ponoriek strelami Zirkon ohromným skokom vpred pre ruské námorníctvo, v skutočnosti je otázne, či je krajina niečoho takého schopná a to kvôli nákladom, ktoré takéto vylepšenie predstavuje. Rusko totiž momentálne vynakladá obrovské množstvo svojich zdrojov na vojnu s Ukrajinou, ktorú naplno rozpútalo v roku 2022.

Dostanú ich aj F-16

Spoločnosť Lockheed Martin nedávno informovala o vývoji hypersonickej strely, ktorú je možné odpaľovať z rôznych stíhačiek a to vrátane F-16, ktoré už má v rukách ah Ukrajina či Slovensko. Táto necelých 600 kg vážiaca raketa dosahuje priemer 33 cm a dĺžku 4 metre, pričom detaily zatiaľ známe nie sú.

Nie sú až tak nezraniteľné

Napriek zverejneným kapacitám a tvrdeniam, že sú tieto strely nezničiteľné, je prax trochu iná. Ukrajinci v minulosti tvrdili, že sa im strely Zirkon podarilo zostreliť, pričom médiá k týmto tvrdeniam priložili aj fotografie úlomkov z týchto striel. Práve obranné systémy Patriot či SAMP/T majú byť schopné takéto strely zneškodňovať v ich poslednej fázy letu, kedy spomalia na rýchlosť okolo Mach 4,5.

Peniaze lejú do hypersonických zbraní vo veľkom aj Spojené štáty, ktoré udelili napríklad spoločnosti Lockheed Martin kontrakt v hodnote 756 miliónov USD. V rámci neho je firma poverená vývojom batériového systému LRHW (hypersonických zbraní dlhého doletu). Americká spoločnosť L3Harris zase obdržala kontrakt v hodnote 700 miliónov USD, v rámci ktorého má firma vyvinúť a skonštruovať 16 špecializovaných satelitov na detekciu a sledovanie nepriateľských hypersonických striel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú