Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Intenzívne boje na Ukrajine pokračujú a k armádnej technike neodmysliteľne patria aj jej zlyhania, nech už stojí za jej výrobou ktokoľvek. O to častejšie sú však v rukách Ruska, ktoré používa pri invázii na územie Ukrajiny často zastaranú techniku s veľmi zlou údržbou.

Tentoraz na to doplatil ruský tím zodpovedný za zariadenie protivzdušnej obrany, ktorého vypálená raketa vykonala rýchlu obrátku o 180 ° a vrátila sa naspäť k odosielateľovi v plnej sile, informuje portál EuroWeeklyNews. Čo presne sa stalo a ako mohla riadená strela takýmto spôsobom zlyhať?

Cieľ je nejasný

Úlohou tohto systému protivzdušnej obrany bolo brániť Luhanskú oblasť okupovanú ruským vojskom pred ukrajinskými leteckými objektami. Nie je síce jasné, proti akým cieľom Rusko tieto strely vysielalo a napriek mnohým videám nie je jasné ani to, kam presne chybná strela dopadla.

Podľa najpopulárnejšieho videa sa vrátila k odpaľovaciemu zariadeniu a celý systém zničila, píše News.com.ua. Množstvo obrovských iskier, ktoré je možné na videách pozorovať, sú v skutočnosti kusy pevného raketového paliva, ktoré takéto armádne strely používajú. Keďže neurazila bežnú vzdialenosť, ešte vždy mala väčšinu paliva so sebou a do sa rozprsklo do všetkých smerov.

Systémy protivzdušnej obrany S-400. Zdroj: Kremlin.ru

Podľa iných videí sa však zdá, že sa táto strela nevrátila priamo naspäť a miesto toho zamerala niektorý z okolitých domov. Príčina takejto poruchy zatiaľ známa nie je a na základe dohadov mohla strela chybne zamerať vlastné rádiové emisie zo štartu alebo jej navádzanie jednoducho zlyhalo.

Pripomína Proton

Incident mierne pripomína haváriu rakety Proton-M, ku ktorej došlo v roku 2013. Jeden z technikov totiž namontoval senzory uhlovej rýchlosti dolu hlavou a to aj napriek tomu, že na miesto v takejto orientácii nepasovali a upozorňovali ho aj šípky na komponente. K násilnej montáže zrejme došlo kladivom a nie je verejne jasné, ako sa čosi také dostalo cez kontrolu kvality.

Rakety protivzdušných obranných systémov sú však vyrábané v oveľa väčších počtoch a aj ich zlyhania preto nie sú tak vzácne. Ruskej armáde však v tomto smere nepomáha používanie starej techniky, kým Ukrajina nasádza do boja čoraz viac moderných systémov dodaných spojeneckými krajinami.

Jedným z nich sú aj samovražedné drony Switchblade, pomocou ktorých Ukrajina podniká útoky na okupujúce vojská. Presnejšie neidentifikovaný samovražedný dron použili aj pri útoku na ruskú ropnú rafinériu, ktorá ostala po zásahu v plameňoch, vysvetľuje Interesting Engineering.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú