Spojené štáty upozorňujú na prekvapivý posun v ruskej vojenskej stratégii. Podľa aktuálnej správy americkej Obrannej spravodajskej agentúry (DIA) zavádza Rusko do výzbroje novú generáciu jadrových rakiet typu vzduch-vzduch. Tento prístup v podstate oživuje taktiky známe ešte z čias studenej vojny, tentoraz však v modernizovanej podobe zameranej na dnešné hrozby vo vzdušnom priestore.

DIA opisuje novú zbraň ako bližšie nešpecifikovaný typ rakety, pričom predpokladajú, že ide o jadrovú verziu rakety R-37M, ktorú NATO označuje ako AA-13 „Axehead“. Raketa je v súčasnosti známa svojimi schopnosťami zasiahnuť ciele na extrémne vzdialenosti, čo z nej robí hrozbu pre lietadlá včasného varovania, tankovacie stroje či riadiace centrá operácií vo vzduchu. Práve kombinácia takejto presnosti a jadrovej hlavice môže zásadne zmeniť rovnováhu vo vzdušných konfliktoch. Na tému upozornil portál TWZ.

Rusko uvádza do služby novú raketu vzduch-vzduch

Vývoj R-37M má korene ešte v 90. rokoch, kedy sa v sovietskom programe plánovala vylepšená verzia MiG-31M spolu s novou raketou označovanou ako izdeliye 610. Po rozpade Sovietskeho zväzu bol projekt pozastavený, ale v roku 2011 začali nové testy a do aktívnej služby sa raketa dostala v roku 2018. Dnes sa integruje nielen na MiG-31, ale aj na Su-30SM, Su-35S či najnovší Su-57.

V exportnej verzii známej ako RVV-BD má raketa udávaný dosah až 200 kilometrov. V reálnych bojových podmienkach však dolet závisí od výšky a rýchlosti nosiča, ako aj typu cieľa. Podľa údajov výrobcu je schopná zamerať cieľ s radarovým prierezom 5 m² vo vzdialenosti viac než 40 kilometrov, čo ju radí medzi najpokročilejšie zbrane svojej triedy.

Dôležité je, že predchádzajúca verzia R-33 bola dostupná aj v jadrovej konfigurácii (označená ako R-33S). Ak sa podobná schopnosť preniesla aj do R-37M, môže ísť o jedinú aktívne používanú jadrovú strelu vzduch-vzduch na svete. Takýto arzenál je extrémne výnimočný. Pre zaujímavosť, USA disponovali podobnou zbraňou naposledy v 60. rokoch (GAR-11/AIM-26A Nuclear Falcon), no od takéhoto typu výzbroje upustili.

Strategický signál a odkaz Západu

Správa DIA zdôrazňuje, že ide o súčasť širšej snahy Moskvy o modernizáciu a rozšírenie svojich jadrových kapacít a to nielen strategických, ale aj taktických. Umiestňovanie jadrových zbraní v Bielorusku, intenzívnejšia rétorika v súvislosti s konfliktom na Ukrajine či obnovené záujmy o chemické a biologické zbrane dopĺňajú obraz Ruska ako štátu.

Použitie jadrovej strely vzduch-vzduch by v praxi mohlo slúžiť na elimináciu nepriateľských lietadlových skupín bez nutnosti ich presného zasiahnutia, keďže by v podstate stačilo aby došlo k výbuchu v dostatočnej blízkosti cieľov. To by mohlo byť účinné aj proti roju dronov či stealth lietadlám, ktoré sú síce detegovateľné, no ťažko sa zameriavajú bežnými senzormi v záverečnej fáze útoku.

Aj keď nie je známe, prečo sa Moskva rozhodla túto zbraň zaviesť práve teraz, jej existencia vysiela jednoznačný signál.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP