Ambiciózne snahy Ruska militarizovať vesmír zrejme narazili na vážnu prekážku. Satelit Cosmos 2553, ktorý bol podľa amerických analytikov súčasťou vývoja technológie jadrových protisatelitných zbraní, vykazuje známky vážnej poruchy a nekoordinovaného pohybu, informuje Interesting Engineering.

Rusko armádne určenie popiera

Cosmos 2553 bol vypustený v januári 2022, len niekoľko týždňov pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Satelit sa nachádza na neštandardnej dráhe približne 2 000 kilometrov nad Zemou, v oblasti so zvýšenou úrovňou kozmického žiarenia, ktorú komerčné satelity obvykle obchádzajú. Predpokladá sa, že táto extrémna expozícia slúžila na testovanie odolnosti nových ruských technológií.

Oficiálne Moskva tvrdí, že ide o čisto vedeckú misiu. Americké spravodajské služby a odborníci však upozorňujú, že reálne charakteristiky satelitu naznačujú vojenské využitie, vrátane potenciálnej podpory systémov schopných ohroziť satelitné siete ako SpaceX Starlink.

Už v novembri 2023 spoločnosť LeoLabs zaznamenala anomálie v pohybe satelitu pomocou Dopplerovho radaru. V decembri bolo na základe radarových a optických dát potvrdené, že Cosmos 2553 nekoordinovane rotuje – jav typický pre poškodené alebo neovládané objekty vo vesmíre.

Vizualizácia armádneho satelitu na obežnej dráhe.
Midjourney/Úprava redakcie

Nie je jediný

Podobné správanie sledovala v máji 2024 aj spoločnosť Slingshot Aerospace, ktorá zaznamenala kolísanie jasu satelitu – ďalší signál, že objekt nie je stabilne orientovaný. Hoci niektoré neskoršie pozorovania naznačujú možnú stabilizáciu, odborníci upozorňujú, že satelit pravdepodobne utrpel kritické poškodenie a jeho funkčnosť je otázna.

Strata kontroly nad takýmto objektom predstavuje viac než len technický problém. V kontexte rastúceho napätia medzi veľmocami vo vesmíre – najmä medzi USA, Ruskom a Čínou – môže akýkoľvek nejednoznačný pohyb vojenského satelitu viesť k nedorozumeniam a zvýšiť riziko eskalácie.

Cosmos 2553 patrí medzi viaceré ruské satelity, ktoré Spojené štáty podozrievajú z podpory vojenských a spravodajských operácií na obežnej dráhe. Narušená misia tejto družice tak symbolizuje širší problém: krehkú rovnováhu medzi technologickým pokrokom, národnou obranou a zachovaním stability v rýchlo sa meniacom prostredí blízkeho vesmíru.

Rozpadol sa aj ďalší

Cosmos 2553 nie je rozhodne prvým záhadným ruským satelitom, ktorý sa vo vesmíre začal rozpadávať. Stalo sa to aj družici Cosmos 2499, ktorá sa dostala na obežnú dráhu ešte v roku 2014. Tieto trosky sa pohybujú na obežnej dráhe vo výške 1 169 km, čiže potrvá potenciálne cez sto rokov, než zhoria v zemskej atmosfére.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP