Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na obežnej dráhe sa rozpadol na niekoľko kusov tajný ruský satelit Kosmos 2499, ktorý krajina vyniesla do vesmíru ešte v roku 2014 na palube malej rakety Rokot, ktorú viac nepoužíva. Trosky, ktoré po satelite na orbite ostali, môžu vydržať aj dlhšie ako sto rokov a dodnes nie je známe, aká bola úloha tejto družice, informuje Insider.

Hrozba pre budúcich astronautov

O rozpade satelitu informoval oddiel Vesmírnych síl USA, pričom k zaznamenaniu tohto javu došlo ešte 4. januára tohto roku a analýza naďalej prebieha. Celkovo je monitorovaných 85 úlomkov, avšak sa jedná len o tie dostatočne veľké na to, aby bolo možné ich pomocou pozemských prístrojov zaznamenať. V skutočnosti môže ísť o oveľa väčšie číslo.

Tieto trosky sa pohybujú na obežnej dráhe vo výške 1 169 km, vďaka čomu nepredstavujú hrozbu pre astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) alebo novej vesmírnej stanici Číny. Aj keď sú astronauti na nízkej orbite v bezpečí, môže ísť o ďalší problém pre ostatné satelity, ktoré budú musieť vykonávať úhybné manévre – za predpokladu, že nedôjde k zrážke s nefunkčným satelitom.

Ešte horšie je, že na tak vysokej orbite dokážu trosky vydržať bez problémov aj sto rokov a skôr či neskôr klesnú aj na nižšie dráhy, čím môžu ohroziť aj vesmírne stanice. Síce vtedy viac ISS existovať nebude, avšak ľudstvo plánuje vybudovať hneď niekoľko ďalších, modernejších staníc, pre ktoré môže ísť o reálnu hrozbu, na ktorú sa musia pripraviť.

Ohrozilo aj astronautov

Rusko už v minulosti ohrozilo astronautov vesmírnym odpadom a to dokonca aj svojich vlastných, ktorí sa nachádzali na ISS. Testovali totiž protisatelitnú zbraň a odpálili ňou vlastný satelit, kvôli čomu musela ISS vykonávať úhybné manévre. Rusko si vyslúžilo ostrú kritiku, k priznaniu chyby však nedošlo.

Mohlo ísť o zbraň

Dodnes nie je jasné, akú úlohu Kosmos 2499 vlastne plnil a za akým účelom ho Rusko vynieslo do vesmíru. Podľa niektorých odhadov mohlo ísť o test protisatelitnej zbrane, vylúčená však nie je ani možnosť, že v skutočnosti šlo o družicu zodpovednú za servis a údržbu iných satelitov alebo dokonca o čistenie vesmírneho odpadu.

ESA

Všetky tieto odhady sa zakladajú na nezvyčajných manévroch, ktoré družica počas svojho pobytu v kozme vykonala. Podľa Moskovského inštitútu fyziky a technológií išlo o test experimentálneho plazmového alebo iónového pohonu, vysvetľuje portál ScienceAlert.

Ako dodáva portál SPACE, podľa všetkého došlo k rozpadu satelitu v dôsledku malého výbuchu. Aj malé úlomky pritom môžu pre ďalšie družice predstavovať vážne riziko, keďže majú kvôli nesmierne vysokej rýchlosti vysokú kinetickú energiu a sú schopné rozbiť kľúčové systémy, prípadne celé satelity.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú