Publikovanie reklám v televíziách či na webových stránkach má jediný účel, a to prilákať na propagovaný produkt či službu čo najviac zákazníkov. Už dnes sa môžeme s reklamou stretnúť všade okolo nás, no čoskoro ju zrejme uvidíme aj na nočnej oblohe. Spoločnosť Star Rocket plánuje v najbližších rokoch vytvoriť na orbite Zeme masívny displej, ktorý nás bude zasypávať reklamou aj pri pohľade na oblohu.

Poznáš ten pocit, keď si pustíš televízor s cieľom pozrieť si svoj obľúbený film či seriál, no pokiaľ nevyužívaš streamovaciu službu, dočkáš sa tiež množstva reklám, ktoré dokážu aj hodinový film predĺžiť aspoň o polovicu. Rovnako otravným spôsobom nám reklamy zasahujú do života aj pri prehliadaní internetu, kde sa s nimi stretávame na každom kroku. Keďže si ruský startup povedal, že tento spôsob, vrátane billboardov a rôznych bannerov, je už zastaralý, chce vyniesť reklamu priamo do vesmíru.

Reklama môže čoskoro zavítať priamo na nočnú oblohu

Presne tak. Ruská firma Star Rocket sa rozhodla, že nastal čas na novú éru marketingu, ktorý vyletí priamo ku hviezdam. Spoločnosť totiž doslova plánuje vyniesť na orbitálnu dráhu Zeme satelity v tvare kocky s technikou, ktorá vytvorí akýsi obrovský vesmírny displej vo výške 400 až 500 km nad našimi hlavami. Týmto spôsobom nám chce Star Rocket „spríjemniť“ inak zrejme nudné nočné prechádzky či obyčajný výhľad na hviezdy. Pri romantickej vychádzke si tak dvojica bude môcť miesto pozorovania súhvezdí užívať výhľad napríklad reklamu na chutný sladený nápoj.

Nenechaj si ujsť
Rok 2019 bude pre vesmírne dobrodružstvá neuveriteľne plodný. Toto všetko pripravuje NASA či SpaceX

Prvý pokus o vyslanie tejto techniky do vesmíru príde už v roku 2021, pričom by mal vo finálnej podobe na oblohe pokrývať približne 50 km2 plochy a využívať Slnko ako zdroj energie pre zobrazenie reklamy. Týmto spôsobom bude Star Rocket môcť zobraziť za noc 3-4 reklamy. Okrem toho má tento vesmírny displej poslúžiť aj v prípade katastrofy, kedy bude svet odrezaný od elektriny, smartfóny prestanú prijímať signál a vlády budú môcť doručiť správy svojim obyvateľom. V inak bežný večer bude táto plocha zobrazovať reklamu.

Hoci takýto nápad môže nadchnúť mnohé firmy, verejnosť ho zrejme odsúdiť ešte pred jeho realizáciou. Nikto z nás totiž nemá rád reklamy pri pozeraní televízie a prehliadaní webu. Vypustiť reklamu do vesmíru by však bol absolútny vrchol marketingu, za ktorý si však tie najväčšie spoločnosti priplatia. Núdza o zákazníkov v Star Rocket zrejme nebude, no stále ostáva otázne či sa podarí tento odvážny projekt úspešne zrealizovať. Slovo pritom budú mať aj rôzne regulačné orgány či vedci, ktorým sa však takáto reklama vôbec nemusí pozdávať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom