Neuralink len nedávno zverejnil video opice, ktorá hrá jednoduchú počítačovú hru pomocou svojej mysle. I keď nejde o prevratnú technológiu či historický míľnik, Neuralink intenzívne napreduje a jeho cieľová vízia niektorých odborníkov desí, informuje Observer.

Aktualizácia 2. mája 2021:

Spoločnosť Neuralink prišla o kľúčovú osobu, opustil ju jej spoluzakladateľ. Max Hodak oznámil, že viac nie je súčasťou spoločnosti. Naďalej však ostáva jej podporovateľom a tvrdí, že sa v nej mnoho naučil. Dôvod odchodu ale nešpecifikoval, píše Futurism.

Jedným z dôvodom však môžu byť zmeny vo vedení firmy. K jeho príspevku o odchode z o spoločnosti ktosi poznamenal, že nie sú spokojní s týmito zmenami. Na to Hodak odpovedal veľmi stroho: „Ani ja“.

Max Hodak sa preslávil najmä tvrdeniami o tom, že máme technológie na oživenie dinosaurov. Pomôcť nám v tom podľa neho môžu najnovšie pokroky v genetickom výskume, ktoré nám pomôže priviesť k životu „super exotických“ dinosaurov.

Pôvodný článok

Dobré úmysly s neistým a potenciálne nebezpečným výsledkom

Pri zakladaní Neuralinku Musk argumentoval potrebou boja proti umelej inteligencii, kvôli ktorej bil na poplach už niekoľkokrát. Ideálnym riešením je podľa neho symbióza medzi ľudským mozgom a počítačom, čím je teoreticky možné navýšiť mozgovú kapacitu a postaviť ju na rovnakú úroveň, na akej by bola skutočná umelá inteligencia.

Nejde navyše o Muskov prvý projekt zaoberajúci sa umelou inteligenciou – v minulosti stál na čele založenia laboratória OpenAI, ktoré len nedávno prišlo na svet s doteraz najväčším jazykovým modelom pre predikciu slov.

Screenshot / YouTube / Neuralink

Neuralink má obrovské ambície, jeho krátkodobé plány však zatiaľ tak strašidelne neznejú. Firma sa momentálne intenzívne zaoberá náborom nových ľudí a vyvíja prepojenie mozgu so smartfónom, vďaka ktorému by bolo možné jeho ovládanie len pomocou mysle.

NEPREHLIADNI
Muskov Neuralink napreduje raketovo. Opica s čipom v mozgu si prvýkrát zahrala ping-pong len pomocou mysle

Spoločnosť zatiaľ žiadne rekordy netrhala a ich demonštračné video so šimpanzom mnohých vedcov nenadchlo. Už známe technológie vylepšili a zvýšili ich efektivitu, k prelomu však nedošlo. Niektorí odborníci ale aj napriek tomu dvíhajú varovný prst, Muskova vízia budúcnosti je napriek dobrým úmyslom dystopická a pre ľudstvo veľmi nebezpečná.

YouTube/Screenshot/Neuralink

Čierny trh s myšlienkami a sociálna priepasť

„Aj keď ma využitie mozgových čipov na terapeutické účely pre ľudí s problémami pohybu a pamäte tešia, obávam sa masového využitia takýchto čipov v budúcnosti,“ povedala uznávaná filozofka a kognitívna psychologička Susan Schneider. Elon Musk sa zahráva s ohňom a budúcnosť, v ktorej nastane spojenie mozgu a počítača, je podľa nej samovražda ľudského druhu, píše Futurism / Neoscope.

Mozgový implantát firmy Neuralink. Zdroj: YouTube/Screenshot/Neuralink

Dodala tiež, že bez vhodných regulácií by mohol Neuralink predávať akékoľvek myšlienky a biometrické údaje tomu, kto ponúkne najviac. Navyše, ako dobre vieme, ani regulácie nestoja podobným dátovým únikom v ceste, ako už niekoľko ráz ukázal napríklad svetový gigant Facebook.

NEPREHLIADNI
Spoluzakladal Neuralink s Muskom, teraz dostal šialený nápad. Máme technológiu na oživenie dinosaurov ako z Jurského parku

Podobná vízia budúcnosti prináša ďalší problém. Je nepravdepodobné, že takýto implantát dostanú všetci. Na tom nezáleží v prípade, ak ide len o ovládanie mobilu mysľou. Ak ale príde na skutočnú symbiózu a toto prepojenie poskytne človeku rýchlosť a kapacitu počítača, hrozí vznik sociálnej priepasti.

YouTube/Screenshot/Neuralink

Nik nedokáže zaručiť, že medzi obyčajným človekom a ľuďmi, ktorí podstúpili umelú evolúciu, nenastanú potýčky a nezhody. Či už to bude zo závisti, strachu či dokonca pocitu nadradenosti – ľudia si dôvod nájdu.

Možno nás čaká ťažké storočie, možno utópia. A možno nedokážeme žiadnu zmenu ani len postrehnúť. Napriek tomu je rozumné zamýšľať sa nad možnými dôsledkami svojich krokov, nech už sú úmysly akokoľvek dobré.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú