Slovenskí diváci sa čoskoro môžu tešiť na novú rozprávku z produkcie RTVS s názvom O liečivej vode, ktorá sa aktuálne nakrúca na Bojnickom zámku. Jej premiéra je plánovaná už na Vianoce, informoval portál čodnes.sk.

Nová rozprávka z dielne RTVS

Najnovším počinom slovenskej RTVS je romanticko-dobrodružná rodinná rozprávka O liečivej vode, ktorá zaujme divákov nielen pútavým dejom a výraznými postavami zo dvoch svetov – zemského povrchu a vodnej ríše plnej tajomstiev, ale aj dobovými kostýmami z dielne Jána Kocmana, ktorý okrem iného navrhol aj kostými do minisérie o Márii Terézii.

Zobraziť celú galériu (14)
RTVS / Tina Botková

Prvá klapka padla už v utorok 14. júla a pod námet podpísali Juraj Raýman a Katarína Moláková. Scenár má na starosti Michal Pusztay a Ján Sebechlebský, ktorý je zároveň aj režisérom.

„Chceme, aby z rozprávania príbehu aj z celého filmového tvaru vyžarovala radosť a energia, no predovšetkým ľudskosť, pretože kráľovstvo vody odráža  pozemský svet a bytosti v ňom, pri všetkej dokonalosti, majú svoje slabosti“, uviedol Sebechlebský. 

Pretože kľúčovou súčasťou vizuálu rozprávky je obdobie romantizmu, pre hlavného architekta Tomáša Berku bol jasnou voľbou na nakrúcanie práve Bojnický a Smolenický zámok, hrad Červený kameň či Vodný kolový mlyn v Tomášikove. Čo sa lokácie pre „vodnú ríšu“ týka, tá ostáva zatiaľ tajomstvom.

Zobraziť celú galériu (14)
RTVS / Tina Botková

Okrem toho si v rozprávke zahrajú známi slovenskí aj českí herci. Z hlavných postáv stvárni princeznú Hanku mladá Darija Pavlovičová, jej starostlivého otca a spravodlivého kráľa Juraja zase Marián Mitaš. Postavu mlynárovho syna Jakuba hrá Jakub Spišák a jeho otca, mlynára Jána, si zahrá Attila Mokos.

Vodnú ríšu reprezentuje postava vodnej panej, ktorú stvárni charizmatická česká herečka Linda Rybová. Plejádu rozprávkových postáv, bytostí, ich prepracovaných charakterov doplnia pomocníci Vodnej panej – Juraj Kemka ako Fedor a Petr Vaněk v postave Viktora.

Rozprávka O liečivej vode vzniká v spolupráci RTVS, TRIGON PRODUCTION a Českej televízie, pričom jej realizáciu finančne podporil aj Audiovizuálny fond. Diváci ju v premiére uvidia na obrazovkách RTVS už na Vianoce.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom