Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, no internet na Slovensku má len veľmi krátku históriu. Na druhú stranu sa však môžme pochváliť, že za tak krátky čas sa podarilo vybudovať rozsiahlu sieť, ktorá svojou rýchlosťou patrí medzi medzi elitné krajiny v rámci celého sveta.

V tomto roku bude Slovensko oslavovať 25. výročie vzniku vôbec prvej webovej stránky na našom území. Vznikla v Ústave automatizácie a komunikácie v Banskej Bystrici a obsahovala len jednoduchý názov a niekoľko odkazov na vzdialený server. Žiadne grafické prvky sa tu nenachádzali a malo to svoj logický dôvod. Rýchlosť bola v tej dobe skutočne chabá a len kým by sa načítal, prešlo by veľké množstvo času, ktorý bol v tej dobe vzácnosťou. Pripojenie k internetu sa počítalo na čas strávený surfovaním a nie na veľkosť prenesených dát.

Začiatky SANETU a rozmach internetových kaviarní

Začiatky internetu by sme mohli datovať rokom 1969, kedy vznikol ARPANET – sieť spájajúca štyri univerzity. Rozrastal sa však len veľmi pomaly, až ho vystriedal známy World Wide Web, čím sa internet dostal do celého sveta. Na Slovensko sa však internet dostal až začiatkom 90. rokov, a to vďaka Rakúšanom a ich ministerstvu školstva, ktoré zaplatilo prívod internetovej linky do Bratislavy. Na margo toho vznikol v roku 1991 SANET, čo bolo združenie slovenskej akademickej obce fungujúce dodnes. Práve vďaka tomuto združeniu vznikla internetová infraštruktúra na Slovensku, hoc na počiatku bol internet dostupný len pre akademikov.

Zobraziť celú galériu (3)
Wikipedia: Arpanet v roku 1974

Netrvalo však dlho a vznikla linka Banská Bystrica – Praha, ktorá ponúkla rýchlosť 9,6 kbit/s. Než sa Slovensko osamostatnilo, tak sa podarilo pripojiť aj mestá Košice, Žilina, Zvolen, Bratislava a Nitra. Čo sa týka internetu, tak na tú dobu sme boli omnoho vyspelejší, než napríklad v susednom Česku.

Rozšírenie internetu na Slovensku malo aj ďalší efekt a to rozvoj internetových kaviarní, nakoľko bežné domácnosti si internet nemohli dovoliť. 1. augusta 1996 vznikla prvá v Banskej Bystrici a o 12 dní neskôr sa jedna otvárala aj v Košiciach. Nebolo nič neobvyklé, ak si si najprv musel vystáť rad. V dva roky neskôr vznikol aj vyhľadávač Google, ktorý ponúkol úplne iný pohľad na prehliadanie internetu. Jednotlivé webové stránky si si už nemusel pamätať, prípadne ich vyhľadávať v katalógoch. Stačilo dať do vyhľadávača tie správne kľúčové slová a Google na teba vypľul stovky výsledkov.

Postupne sa však internet dostával aj do domácnosti, najčastejšie prostredníctvom telefónnej linky (dial-up), ktorá sa k internetu pripájala vytáčaním určitého čísla, čo bolo sprevádzané typickým zvukom. Rýchlosť sa pohybovala od 14,4 – 56 kbit/s a platilo sa za dobu pripojenia. Uvedené rýchlosti však boli len teoretické a častokrát sa ani nedosiahli. No obsah na internete bol väčšinou v textovej forme, takže malá rýchlosť nebola problémom. Oveľa horšie boli ceny, ktoré sa v priemere pohybovali okolo 50 korún na hodinu, pričom so rozlišovala denná a večerná prevádzka. Pri vtedajších mzdách to bol teda luxus, ktorí si dovoliť mohol len málokto.

Nové technológie a FUP limit

Po čase však na trh prišli nové technológie, ktoré boli rýchlejšie, stabilnejšie a časom aj lacnejšie. Reč je o DSL pripojení, ktoré vydržalo dodnes. Na rozdiel od dial-up sa tu platilo za objem prenesených dát a dodnes si pamätám, že náš prvý internet v domácnosti mal obmedzenie na 1 GB mesačne a akékoľvek púšťanie videí, prípadne sťahovanie obsahu bolo u nás prísne zakázané. Horibilná bola aj cena, keď za takýto internet sa platilo približne 3000 korún a rýchlosti boli veľmi chabé.

Rok Udalosť
1969 prvé spojenie počítačových sietí
1972 vznikol „zavináč“, ako spôsob adresovania správ
1973 pripojili sa prvé medzinárodné uzly správ do Arpanetu
1974 vznikol komunikačný protokol TCP na spoľahlivú komunikáciu
1984 vytvorili sa koncovky „.com“, „.gov“, „.edu“
1990 vytvoril sa World Wibe Web (www)
1995 Amazon a eBay otvorili svoju vlastnú sieť na Internete
1998 spustil sa Google
2001 spustenie Wikipédie
2004 vznik Facebooku
2007 počiatky WiFi

Menšiu revolúciu spôsobili aj mobilný operátori, ktorí priniesli technológiu EDGE. Surfovanie po webe sa postupne prenášalo aj na mobilné zariadenia a s predstavením prvého iPhonu sa to ešte posilnilo. Navyše sa začalo aj s budovaním 3G siete, ktorá dosahovala už veľmi prijateľné hodnoty rýchlosti pripojenia.

Rýchlosť pripojenia sa zlepšovala aj v prípade domácnosti a postupne sa začala budovať optická sieť (2010), pričom sme patrili vôbec medzi prvé krajiny v Európe, ktoré sa k niečomu takému pustili. Kým najprv to bolo len v krajských mestách, dnes je optické pripojenie dostupné aj v malých dedinách a internet je dostupný na väčšine územia Slovenska.

Internet doslova zmenil spôsob komunikácie medzi ľuďmi. Vznikali rôzne fóra, ktoré mali množstvo aktívnych používateľov, ktorí sa navzájom stretávali na rôznych akciách a išlo o skutočné komunity ľudí. Internet bol tiež rodiskom rôznych zoznamiek a tak aj hanblivejší ľudia mali šancu osloviť lásku svojho života.

Od tej doby sa však veľa vecí zmenilo a bez internetu by sme si dnes nevedeli predstaviť fungovanie. K sieti sme pripojení neustále a našťastie si väčšina z nás nemusí sledovať limity pripojenia. Rýchlosť je neporovnateľne vyššia a aj HD film dnes stiahneme v priebehu niekoľkých sekúnd. Vývoj pritom stále pokračuje ďalej, pričom zrak sa upriamuje hlavne na budovanie 5G siete, ktorá bude závažným spôsobom zasahovať do nášho bytia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú