Kiná po celom svete majú za sebou možno najťažšie obdobie vo svojej histórii, kedy kvôli pandémii COVID-19 a lockdownu mnohé z nich čelili existenčným problémom.

V minulom roku kiná opäť naplno spustili svoje prevádzky, diváci sa však do kinosál vracali opatrne, hovorí v rozhovore pre FonTech.sk marketingový manažér siete kín CINEMAX Ivan Bobošík.

Upresňuje, že aj keď sa pandemická výzva skončila, kiná teraz čelia ďalšiemu vážnemu problému, ktorým je vysoká inflácia a cena energií. Podpíšu sa rastúce náklady aj na cenách vstupeniek a čo na návštevníkov kín čaká v nasledujúcich mesiacoch?

V rozhovore sa dozvieš:
  • Ako rok 2022 hodnotí najväčšie sieť kín na Slovensku
  • Ako si v návštevnosti na Slovensku viedol Avatar: Cesta vody a ktorý nečakaný film ho v záujme pokoril
  • Ako chcú kiná reagovať na rastúcu infláciu
  • Akú veľkú konkurenciu pre kiná predstavuje Netflix a ďalšie streamovacie služby
  • Prečo sa najúspešnejší film minulého roka takmer nedostal do slovenských kín

Kiná po COVID-19 v minulom roku naplno otvorili svoje prevádzky. Ako rok 2022 z hľadiska návštevnosti hodnotíte?

Situácia v roku 2022 nebola ideálna, rozbeh po znovuotvorení v januári prebiehal pozvoľne, ale viaceré silné filmové tituly v priebehu roka ukázali, že publikum má záujem sa do kina vrátiť. Začiatok aktuálneho roka už vyzerá omnoho lepšie, aktuálne najmä vďaka filmu Avatar: Cesta vody, ale záujem je zrejmý aj pri ďalších snímkach.

Ktoré vekové skupiny divákov sa do kín vracali najčastejšie?

Vekové rozpätie je pomerne široké, zastúpenie jednotlivých skupín vždy závisí najmä na filmovej ponuke. Svoju silnú, mladú cieľovku do kina lákajú filmy štúdia Marvel. O čosi staršiu a z veľkej časti mužskú cieľovku zasiahol napríklad Top Gun: Maverick, ktorý sa veľmi dlho držal na prvých priečkach rebríčka návštevnosti.

Niekoľko filmov malo úspech u prevažne dámskeho publika, ktoré si rado v našich kinách vychutnáva aj špecializované premietania tzv. Babských jázd s uvítacím drinkom, tombolou, darčekovými taškami… A veľký je dopyt po animovaných filmoch, ktoré si užije celá rodina – návrat detských divákov a ich rodičov do kín nás mimoriadne potešil.

Dá sa povedať, že existenčná kríza, akej kiná čelili počas pandémie, je už dnes zažehnaná?

Ak nás pandémia koronavírusu niečo naučila, tak najmä to, že na akékoľvek prognózy sa nemôžeme celkom spoliehať. V súčasnosti sa môže javiť ako zažehnaná pandemická kríza, ale bojujeme s infláciou či s rastúcimi cenami energií. Pracujeme na tom, aby sme boli na krízy či nepriaznivé situácie lepšie pripravení a odolnejší. Nielen kvôli našim divákom, ale aj kolegom a všetkým spolupracovníkom.

Cinemax

Popularite vo svete filmu v súčasnosti jasne dominuje Avatar: Cesta vody. V Česku sa film stane vôbec najnavštevovanejším v histórii. Prepisovali sa pri novom Avatarovi kinorekordy aj na Slovensku?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP