Rozhovor: Slovenská appka na streamovanie filmov a seriálov prekonala aj Netflix. Ako sa jej to podarilo?
Rozhodli sme sa zistiť ďalšie detaily, čo stálo za týmto jednoduchým, no zaujímavým nápadom, ako to celé môže legálne fungovať a čo viedlo mladého vývojára zo Slovenska k vytvoreniu aplikácie Filmoid.
Prednedávnom sme ťa informovali o novej aplikácii orientovanej na bezplatné streamovanie filmov a seriálov. Vďaka nej si môžu používatelia pozrieť vybrané tituly s dabingom či titulkami v HD kvalite aj bez preklikávania cez množstvo reklám. Princíp známy z mnohých slovenských či českých webov bol tentokrát využitý v mobilnej aplikácii pre Android, ktorú si môžeme stiahnuť z Obchodu Play.
Samotná aplikácia ponúka jednoduché a prehľadné prostredie a momentálne aj stovku filmov, ktoré si môžeme pozrieť z rôznych serverov. Práve takýto spôsob streamovania je mnohokrát kontroverznou metódou ako poskytovať ľuďom filmy a seriály chránené autorským právom. Je teda takáto aplikácia pre prehrávanie obsahu vôbec legálna? Odpoveď na túto otázku sme vysvetlili v našom detailnom článku.
Teraz sme sa porozprávali aj s tvorcom aplikácie Filmoid. Za jej vývojom stojí len 20-ročný Marcel, ktorý chcel ľuďom priniesť pohodlný spôsob ako si pozrieť filmy a seriály zadarmo priamo na najpoužívanejších zariadeniach. V rebríčku Obchodu Play dokonca prekonala aj samotný Netflix a aktuálne je zaradená medzi TOP 5 najlepších aplikácií.
V rozhovore sa ďalej dozvieš:
- Čo stálo za vývojom aplikácie Filmoid
- Ako dlho trval jej vývoj
- Detaily o legálnej stránke takéhoto streamu
- Aké ďalšie vylepšenia prídu v budúcnosti
Marcel, v Obchode Play si vydal svoju prvú aplikáciu zameranú na bezplatné sledovanie filmov a seriálov. Ako si sa k tomuto nápadu dostal?
K samotnému vývoju aplikácie ma inšpirovali práve existujúce webové stránky, ktoré fungujú na podobnom princípe ako moja aplikácia. Programovaniu sa venujem dlhšie (konkrétne tvoreniu webov) a práve tieto moje skúsenosti som využil pri tvorení Filmoidu.
Veľmi veľa som sa naučil a nabral kopec skúseností, keď som pracoval v reklamnej agentúre, kde som programoval webové stránky pre zákazníkov. Popri programovaniu sa venujem rekreačne aj grafickému dizajnu, pri ktorom pôsobím ako „freelancer“. Tu som kopu skúseností získal zo slovenského freelancerského portálu, kde sa mi pomerne darilo.
Mnoho Slovákov stále sleduje obľúbený obsah najmä cez weby, ktoré sú „tŕňom“ v oku streamovacích služieb. Nezvažoval si miesto mobilnej aplikácie vlastný web?
Nad webom som premýšľal dlhšiu dobu, no prišiel som k záveru, že aplikácia je omnoho praktickejšia a pre užívateľov pohodlnejšia. Tým, že má len 1,4 MB a nezaberá veľa priestoru, je to pomerne to isté, ako keď užívateľ prehliada webovú stránku, kde by možno stratil ešte väčšie množstvo dát ako pri mojej aplikácii.
Tým, že moju aplikáciu poskytuje spoločnosť Google, je minimálne riziko (priam nemožné), že by niekto vykonal hackerský útok a zhodil moje servery. Pri webovej stránke je takéto riziko vysoké a mnohokrát sa môže stať, že niektoré webové hostingy neudržia vysoký nátlak ľudí. V tomto si myslím, že mám veľkú výhodu oproti ostatným.
Ako dlho ti trvalo spracovať prvotnú myšlienku do finálnej podoby, ktorú si dnes môžu ľudia stiahnuť do smartfónov?
Verziu, ktorú si dnes môžete stiahnuť, som programoval približne 2 mesiace a je to asi 20. podoba aplikácie, avšak pred ňou bolo samozrejme mnoho testovacích.
Na aplikácii je ešte veľa práce, a preto odhadujem, že s vývojom som momentálne v polovici. Pokým aplikácia príde do štádia, v ktorom s ňou budem spokojný, môže to ešte potrvať ďalšie 2 mesiace. Aktualizácie však vychádzajú každý týždeň a preto užívatelia nemusia príliš dlho čakať na nový obsah.
Momentálne si vydal verziu Filmoid len pre Android. Plánuješ do budúcnosti aj aplikáciu pre iOS? Existuje v Obchode Play alebo v AppStore podobne zameraná aplikácia?
Je to jednoduché, trúfam si povedať, že viac ľudí má v Česku a na Slovensku Android zariadenia. Vydanie aplikácie pre Apple je taktiež náročnejšie – či už technicky alebo finančne, preto si používatelia budú musieť ešte nejaký ten týždeň počkať. Každopádne, Apple verziu plánujem určite.
Mimochodom, aplikáciu pre Android TV plánujem taktiež, tu si však netrúfam povedať, kedy bude dostupná. U nás sú v Obchode Play 2 podobné aplikácie, avšak majú kopu zlých recenzií a po vlastnej skúsenosti viem, že nefungovali úplne správne.
Jednou z vlastností tvojej aplikácie je, že ju môže každý požívať zadarmo a bez reklám. Odkiaľ si teda čerpal financie na vývoj a prevádzku?
Aplikáciu sprostredkujem zadarmo, pretože to v dnešnej dobe majú ľudia radi. Financie som čerpal najmä z motivačného štipendia, ktoré mi poskytla VŠ. Pravda je však taká, že v aplikácii sa reklamy vyskytujú, no je ich však také malé množstvo, ktoré je podľa môjho skromného názoru prijateľné. Reklamy sú spôsob, pomocou ktorého dokážem aplikáciu sprostredkovať bezplatne.
V aplikácii sa však predsa len nachádza malá reklama v jej prostredí. Majú používatelia možnosť zbaviť sa aj tohto reklamného banneru? Dokáže takáto reklama generovať dostatok financií na pokrytie nákladov a prípadný zisk?
Používatelia si dokážu túto reklamu skryť, záleží to však od toho, aká reklama sa vygeneruje – to už ja ovplyvniť nedokážem. Zatiaľ si netrúfam povedať, či to dokáže pokryť náklady aplikácie, no momentálne sú štatistiky v takom štádiu, že sú väčšie ako som predpokladal.
Aplikácií sa darí, a tým pádom sa darí finančne aj mne. Pokiaľ ľudia budú aplikáciu zdieľať aj naďalej, budú sa zvyšovať štatistické údaje, bude zárobok logicky väčší. Nechcem však tvrdiť, že z aplikácie zbohatnem – to vôbec nie.
Iste si zaznamenal, čo sa udialo na jeseň pred rokom, keď z internetu zmizlo veľa populárnych webov, ktoré ponúkali práve rovnaké bezplatné sledovanie seriálov a filmov. Nemáš obavy, že môže podobný zásah úradov ovplyvniť aj fungovanie tvojej aplikácie?
Samozrejme, že som to čítal a poviem to na rovinu – môže k niečomu takému prísť, ale nemusí. V prípade, že by sa to stalo, mám záložné plány, ktoré zatiaľ neplánujem prezrádzať.
Streamovacie servery tu vždy boli a aj budú. Nakoľko bol výpadok určitých serverov pred necelým rokom, odhadujem, že najbližší rok by súčasné servery vydržať mali – pokiaľ ich vyššia moc nezhodí skôr.
Je právna stránka tvojej aplikácie v poriadku? Neporušuješ ňou zákony?
Nakoľko sa filmy nenachádzajú na mojich serveroch, ale streamujem zo serverov tretích strán, nezodpovedám za porušenie autorských práv. V mojej aplikácii užívatelia nedokážu filmy sťahovať/zdielať ani nič podobné, preto to, čo robím, je legálne.
Mnohí považujú takéto sledovanie filmov a seriálov za nelegálne. Ako to teda vlastne celé funguje?
V aplikácii to je vysvetlené dopodrobna, takže si to tam používatelia dokážu prečítať, aby lepšie pochopili, na akom princípe funguje Filmoid. Aplikácia sa dostala na Obchodu Play a prešla riadnou kontrolou, ak by bola aplikácia nelegálna, Google by určite takúto aplikáciu na svoj trh nepustil.
Poznámka redakcie:
Tvorca takejto aplikácie, či ekvivalentných webových stránok, neporušuje autorské právo, nakoľko sa predmetné filmy a seriály nenachádzajú na jeho serveroch. Embedovanie videí, teda aj filmov a seriálov uložených na iných serveroch, povoľuje aj Slovenský ochranný zväz autorský.
Ten už v minulosti uznal embedovanie odkazov na videoobsah uložený na iných serveroch za neverejný prenos, a teda spôsob, ktorý neporušuje autorský zákon. Takýto spôsob šírenia videí schválila za legálny aj EÚ. Pokým je teda obsah v aplikácii uložený na externých serveroch, nespája sa so samotnou aplikáciou a jej vývojár/prevádzkovateľ sa nedopúšťa porušenia zákona o autorskom práve.
Celá aplikácia tak funguje legálne, avšak, autor takéhoto softvéru, respektíve ani webu, nesmie za sprístupnenie žiadať predplatné a poplatky, ktoré nájdeme pri oficiálnych streamoch. Aktuálne zákony totiž nevnímajú takéto šírenie obsahu za porušenie autorského zákona a plnú zodpovednosť tak nesie autor, ktorý konkrétny obsah na servery nahráva, a prevádzkovatelia týchto serverov.
Doposiaľ si vo Filmoid sprístupnil približne stovku filmov. Odkiaľ si čerpal zdroje pre filmy v HD kvalite, ktoré by boli dostupné aj v lokálnom dabingu alebo s titulkami?
Mám určité zdroje, ku ktorým by sa určite dostal každý, kto by mal záujem si ich nájsť – je to všetko o tom, že si to človek naštuduje, začne prechádzať internetom…
Kde takéto servery vyhľadávaš?
Bystrejší používateľ si všimne, že servery ktoré v mojej aplikácii ponúkam sú z databázy MyStream. Mám samozrejme prístup aj k viacerým serverom, na vybral som taký, ktorý je pre ľudí najpohodlnejší. Chcem, aby aplikácia zostala jednoduchá a prehľadná.
Pribudnú v dohľadnej dobe aj nejaké vylepšenia do aplikácie či nebodaj nejaká platená verzia?
Jednou z funkcií, ktoré plánujem, je určite Chromecast, ktorý umožní prenášať obraz z mobilného zariadenia do smart TV. Plánujem taktiež platenú verziu aplikácie s názvom Filmoid PRO – odhadovaná cena 8 € (jednorázový poplatok), ktorá bude totožná s bezplatnou aplikáciou, avšak nebude obsahovať reklamy.
Táto verzia bude primárne slúžiť aj pre tých, ktorým sa môj projekt páči a chceli by ma určitým spôsobom podporiť v tom, čo robím. Potom to už budú len drobné zmeny, ako napríklad lepší filter, zjednodušiť pohyb v aplikácii, mierne upraviť rozhranie či pridať zopár tlačidiel pre lepšiu navigáciu.
Ako som už spomínal, mojím cieľom je, aby aplikácia zostala jednoduchá, preto do nej nechcem nijakým spôsobom tlačiť obsah, ktorý tam nepatrí.
Na Slovensku je dnes dostupných nepočet streamovacích služieb, ktoré chcú prilákať ľudí na exkluzívne tituly. Ako vnímaš aktuálnu situáciu s týmito aplikáciami?
Nemám z toho žiadne obavy. Sám totiž tieto služby podporujem a používam. Moja aplikácia je pre tých, ktorí možno nemajú peniaze navyše, aby si vedeli takéto služby zakúpiť, preto je moja aplikácia kompletne zadarmo. Beriem si z mnohých takýchto služieb inšpiráciu a snažím sa aplikáciu aspoň z časti priblížiť ich podobe – samozrejme do určitej miery.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
ROZHOVOR: Pokračovanie filmu MIKI bude brutálnejšie. Černák trval na tom, aby sme z neho nespravili hrdinu
ROZHOVOR Rozhovor s ťažiarom kryptomien: Netreba mať veľké oči, len za elektrinu platím 3000 €
ROZHOVOR: Mal sa tu natáčať aj Gladiátor. Hollywood Slovensko miluje, ale má to háčik
ROZHOVOR: Expert prezradil, koľko Slovákom ušetrí fotovoltika. Po splnení podmienok dostaneš aj dotáciu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené