NFT, alebo non-fungible tokens, teda nezameniteľné tokeny, nie sú vo svete kryptomien ani zďaleka novinkou. Ich vznik sa datuje až do roku 2014, no najväčší boom zaznamenali od roku 2018.

Nezameniteľný token môžeme opísať ako súbor dát uložený v blockchaine, ktorý je zároveň navonok reprezentovaný ako „tradičný“ súbor. Môže teda ísť o obrázok, text, GIF, skladbu, predmet vo videohre či dokonca článok alebo tweet, ktorý zostane navždy zabezpečený v blockchaine s tvojim vlastníctvom.

Nemusíš patriť medzi fanúšikov týchto tokenov, aby si si všimol, že sa často predávajú za pomerne šialené sumy, pričom ako príklad môžeme uviesť digitálnu koláž od umelca Beeple, ktorá sa cez aukčný dom Christie’s vydražila za viac ako 69 miliónov dolárov, či jednu z digitálnych postavičiek s názvom CryptoPunk #7523, ktorá sa predala za takmer 12 miliónov dolárov.

Pre bežného človeka, rovnako ako aj pre mnohých začiatočníkov vo svete kryptomien, tak môže byť svet NFT z časti nepochopiteľný a abstraktný, no možno ťa prekvapí, že v ňom podnikajú aj firmy zo Slovenska. Napríklad spoločnosť QORPO (v minulosti IOI Corporation) sa zaoberá vývojom hier, NFT a ďalších produktov na blockchaine, a o ich projekte Trade Race Manager sme ťa informovali už dávnejšie.

V tomto rozhovore sme sa preto porozprávali s jej CEO Rastislavom Bakalom, ktorý nám priblížil formu, výhody, ale najmä využitie NFT a zároveň načrtol, aká ich čaká budúcnosť.

Čo sa v rozhovore dozvieš?

  • Aké výhody prináša NFT svojmu vlastníkovi a prečo je dobré aj pre umelcov
  • Kde všade vieme NFT využiť a ako si ho vie kúpiť aj bežný človek
  • Ako využíva Rastislav NFT vo svojich projektoch a ako dokážu hráčom zarábať peniaze
  • Ako vníma Rastislav regulácie na trhu kryptomien a či sa obáva podobných krokov aj na trhu NFT
  • Prečo sú NFT spájané s praním špinavých peňazí
  • Prečo bude podľa Rastislava NFT boom najdlhší

Vedeli by ste bežnému človeku vysvetliť, čo NFT vlastne je a prečo to existuje? 

Podľa mňa je pre laika NFT najlepšie opísať ako list vlastníctva o danom subjekte, napríklad nehnuteľnosti. V tomto prípade sa jedná skôr o duševné vlastníctvo v digitálnej podobe, ktoré vám dáva právomoci eminenta, vlastníka či predajcu daného subjektu. 

Aké formy môže mať NFT a aké výhody prináša svojmu vlastníkovi? 

Základné rozdelenie je na fyzické a digitálne NFT, no z môjho pohľadu najväčší NFT boom ešte príde, a to najmä u tzv. finančných NFT, teda tokenizovaných akcií, dlhopisov či iných aktív spoločností. 

Čo sa týka tých výhod pre vlastníka, to už závisí priamo na danom NFT. Niektoré majú iba zberateľskú hodnotu, tie sa v súčasnosti predávajú najviac, no existujú napríklad aj herné NFT, ktoré práve využívame aj my.

Na tie sa vlastník nemusí len „pozerať”, no majú aj tú výhodu, že ich môže použiť práve aj v podporovaných hrách a na rôznych platformách. Ďalšou výhodou týchto NFT je možnosť „speňažiť” hranie s nimi, čo sa označuje ako „gamifikácia” financií, teda spojenie sveta hier a financií. 

Aké pozitíva prinášajú NFT pre umelcov?

Najväčšie pozitívum pre umelcov s ohľadom na súčasnú pandémiu COVID-19 je ďalší možný zdroj príjmov, keďže veľa umelcov už robí aj digitálne umenie, no doposiaľ nemali takmer žiadnu možnosť jeho predaja, čo napravil práve aj súčasný boom NFT. Zároveň je to aj ďalšia forma marketingu a keďže kryptokomunity sú často celosvetovo prepojené, je pre umelca ľahšie získať ďalšie publikum a fanúšikov.  

Myslíte si, že investícia do NFT je rovnaká ako investícia do tradičného umenia?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP