Nemusíš patriť medzi ostrieľaných traderov, aby si si všimol, že obchodovanie kryptomien je v kurze a zapája sa doňho stále viac skúsených, ale aj menej skúsených obchodníkov a investorov.

Veľké pričinenie na tom má správanie trhu digitálnych mien, ktorý nabral rastúci trend od polovice minulého roka, a okrem veľkého prepadu v prvej polovici tohto roka sa viac-menej nezastavil. Aj preto sa do trhu púšťa aj mnoho neskúsených obchodníkov, ktorí chcú z mála spraviť veľa za čo najkratšiu dobu.

Či už sa im tento cieľ splní alebo nie, v oboch prípadoch sa rovnako všetci ostatní obchodovaním na azda najvolatilnejšom spomedzi finančných trhov vystavujú pomerne vysokému riziku, ktoré môžu, no nemusia zvládnuť.

V minulom článku sme ti priblížili niekoľko základných tipov, ktoré by mal poznať každý zodpovedný trader a investor, a teraz sme sa v tomto smere obrátili aj na odborníka.

Rozprávali sme sa s Jakubom Kraľovanským, ktorý obchoduje s kryptomenami naplno už od roku 2017 a je zakladateľom projektu Trader 2.0, ktorý poskytuje asistenciu a edukáciu v obchodovaní na burze, ale učí aj o technológii, ktorú kryptomeny do tohto sveta prinášajú.

V rozhovore nám prezradil nie len to, ako pri obchodovaní správne regulovať riziko a čo všetko by mali dodržiavať začiatočníci, ale aj svoj názor na regulácie a legislatívu a kryptomeny, v ktorých vidí veľký potenciál.

Čo sa v rozhovore dozvieš?

  • Ako sa Jakub dostal k tradingu a či vníma kryptomeny iba ako aktívum na obchodovanie
  • V ktorých kryptomenách vidí najväčší potenciál a ktoré burzy sú podľa neho najlepšie
  • Ako vie využiť „medvedie trhy“, alebo situácie, keď trh padá
  • Akým spôsobom reguluje pri obchodovaní riziko a čo odporúča každému začiatočníkovi
  • Akú rolu majú pri obchodovaní psychika a emócie
  • Ako vníma regulácie a legislatívu na Slovensku a kde vidí bitcoin na konci roka

Ako ste s tradingom začali? Čo všetko vlastne obchodujete?

S tradingom som začal nejako prirodzene ešte na vysokej škole, pretože som študoval medzinárodný obchod tak mi do rany padol Forex, no ten ma až tak moc nebavil, tak som sa postupne dostal k bitcoinu, kde ma zaujala aj tá technológia, zisky a začal som sa o kryptomeny viac zaujímať a obchodovať s nimi. 

Naplno sa venujem len obchodovaniu s kryptomenami, ostatné trhy skôr zatiaľ len sledujem, prípadne figurujem ako pasívny investor, sem tam dokúpim nejaké zlato, ale aktívne obchodujem len s kryptomenami.

Vnímate kryptomeny iba ako obchodovateľné aktívum, alebo Vás zaujíma aj ich potenciál? 

Beriem to ako možnosť zárobku, keďže ma to živí, no ja som práve pri kryptomenách ostal aj pre ich potenciál práve ako platobného prostriedku či uchovávateľa hodnoty, ktorým bitcoin rozhodne je. Rovnako vidím obrovský pokrok aj v DeFi platformách a keď sa pozriem dopredu stále tam je pre mňa obrovský priestor na vývoj a kryptomeny by mohli zamiešať karty ešte v mnohých odvetviach.

V ktorých kryptomenách vidíte najväčší potenciál a prečo?

Nie je to samozrejme finančná rada, no teraz sú veľký trend práve DeFi a NFT, za mňa konkrétne projekty asi Ethereum, Polkadot, decentralizovaná burza Uniswap a samozrejme Bitcoin, ktorý je unikátny hlavne tým, že ho vytvoril Satoshi Nakamoto a nepatrí v podstate nikomu – patrí ľuďom. Mojim obľúbencom je tiež Cardano, ktoré spúšťa veľkú fázu Cardano Africa a ide naplno do rozvojového sveta, čo sa mi veľmi páči. 

Čo považujete za najdôležitejšie pravidlá, ktoré by pri mali dodržiavať začiatočníci?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú