Vo svete, ktorý je čoraz viac elektrický, sa ponúka zásadná otázka. Čo sa stane so všetkými veteránmi a klasickými autami? Mnohé z nich už dnes nespĺňajú potrebné regulácie, preto musia jazdiť na tzv. veteránskych značkách. Je ale takmer isté, že v budúcnosti príde ešte ďalšia vlna sprísňovania, ktorá tieto autá postupne z našich ciest vytlačí.

To si uvedomuje aj Roel Pollen, ktorý v pozícii generálneho riaditeľa stojí za spoločnosťou Monceau Automobiles. Jeho firma prerába klasické autá zo spaľovákov na elektromobily, pričom momentálne sa špecializuje len na modely Mercedes-Benz. V exkluzívnom rozhovore pre FonTech.sk sa rozrozprával o jeho pohľade na elektromobilitu, prečo v nej vidí budúcnosť, ale predovšetkým o tom, ako funguje jeho unikátna firma.

Roel Pollen

Vyštudoval udržateľnú ekonómiu, v roku 2019 predal svoje 3D štúdio a založil firmu, ktorá konvertuje veterány Mercedes-Benz na elektromobily, čím im dáva úplne novú šancu na život.

Je priekopníkom v oblasti 3D technológie a veľkým nadšencom pre prebiehajúcu digitálnu transformáciu, prevratné inovácie a súčasný energetický prechod.

V rozhovore sa dozvieš:

  • Koľko stojí prerobiť klasický Mercedes na elektromobil
  • Prečo pracujú len na autách Mercedes-Benz
  • Aké auto snov by chceli prerobiť na elektrický pohon
  • Či bude toto jediný spôsob, ako v budúcnosti udržíš veterán na ceste

Veterány a klasické autá prerábaš na elektromobily. Ako ti to vôbec napadlo?

Osobne som v minulosti študoval trvalo udržateľnú ekonómiu, život ma ale posunul na inú koľaj, kde som bol spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom veľkého 3D štúdia. Keď som v roku 2019 predal svoje akcie ostatným akcionárom, chcel som mať niečo, čo súvisí s mojím bývalým štúdiom. Od detstva som tiež certifikovaný automobilový fanatik, tak som si povedal, prečo to nespojiť.

Prišiel som s nápadom elektrifikovať veterány. Konkrétne Mercedes-Benz, lebo sú to krásne a dobre postavené autá, čo ich robí ideálnymi na elektrifikáciu. Cez internet som našiel Klaasa De Craemera, nášho súčasného CTO, ktorý v tom čase už prerobil Mazdu MX-5 na elektrický pohon spolu so svojím otcom Renaatom. Klaas má veľmi rád autá a dokáže sa popasovať aj s technickým výzvami.

Spoločne sme našli – opäť cez internet – Toma Van de Cruysa, ktorý už začínal prestavovať Mercedes SLC na elektrický pohon. Rozhodli sme sa spoločne založiť spoločnosť špecializujúcu sa na elektrické klasiky Mercedes-Benz. Tomovým východiskovým bodom bolo, že chcel skvelé elektrické auto, ktoré nebolo ako žiadny bežne dostupný elektromobil. Čiastočne inšpirovaný svojím starým otcom, ktorý bol celý život nadšený pre Mercedes-Benz, si vybral C107 SLC.

Na obrázku je elektrický Mercedes od Monceau Automobiles.
Monceau Automobiles

Dá sa na elektromobil konvertovať akákoľvek klasika?

V zásade by odpoveď bola áno, ale trochu to závisí od definície klasického auta. Pre Monceau Automobiles sa zatiaľ zameriavame na všetky autá zhruba spred roku 1985, keď boli palubná elektronika a riadiace jednotky ešte relatívne jednoduché. Od deväťdesiatych rokov sa palubné systémy stávajú čoraz zložitejšími a oveľa viac prepletenými. Nič nie je nemožné, ale rokom 1985 robíme čiaru aj preto, že si myslíme, že klasické auto by malo byť staršie ako 40 rokov.

Klasické autá z konca 60-tych rokov alebo staršie majú problémy skôr na mechanickej úrovni: menej pokročilé držanie na ceste, nižšia hmotnosť, zložitejšia štruktúra karosérie a často ručne vyrábané diely. Pri prechode na elektrinu to prináša úplne iné výzvy.

Aj keď tieto výzvy môžu byť veľmi zložité, baví nás riešiť ich. Zachovanie pôvodného klasického pocitu z auta je pre nás veľmi dôležité, ale to, čo je potrebné pre bezpečnosť alebo radosť z jazdy, zlepšujeme.

Koľko potom taká elektrická klasika stojí?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú