Pristávací stupeň, ktorý pomohol roveru Perseverance dosadnúť na povrch Marsu, dopadol na povrch červenej planéty a spečatil tým svoj osud. Jeho koniec zachytil aj samotný rover, informuje SPACE.
Obeť hrdinu, bez ktorého by nebolo nič možné
Rover Perseverance z bezpečnej vzdialenosti sledoval pád pristávacieho stupňa, ktorý mu predtým pomohol pristáť na Marse a sprevádzal ho aj počas celej cesty k nemu. Rover jeho smrť zachytil na fotografii, na ktorej stúpa spoza horizontu oblak dymu.
A moment of respect for the descent stage. Within two minutes of safely delivering me to the surface of Mars, I caught the smoke plume on one of my Hazcams from its intentional surface impact — an act that protected me and the scientific integrity of my landing site. pic.twitter.com/bG4dekrbvJ
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 24, 2021
Tento spôsob zbavenia sa nepotrebného stroja ochránil nielen rover, ale i samotnú pristávaciu zónu a jej vedeckú hodnotu, ktorú by mohol svojim pádom v bližšom okolí znečistiť a zmariť budúce experimenty, ktoré sa Perseverance chystá vykonať. Rover sa totiž chystá hľadať na Marse život a zbierať vzorky hornín a zeminy.
NASA prijíma ďalšie prihlášky, aj tvoje meno môže skončiť na Marse
NASA dnes prostredníctvom Twitteru venovanému roveru zverejnila video zachytávajúce miesto, kde je na stroji umiestnený kremíkový čip s takmer 11 miliónmi ľudských mien z kampane „Send Your Name to Mars“.
From every corner of the globe, you sent your names to ride aboard with me and now we’re here.#CountdownToMars
Missed your chance? Send your name on NASA’s next Mars mission: https://t.co/P1ta0Ojq6T pic.twitter.com/6leeFdowpI
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 25, 2021
Zároveň pritom pripomenuli, že prijímajú ďalšie žiadosti. Aj tvoje meno teda môže skončiť na Marse pri najbližšej misii, ktorú NASA k červenej planéte podnikne. Zaregistrovať sa je možné na dedikovanej stránke a celý proces je zadarmo.
Na Marse sa pokúsi pristáť aj Čína, ich rover je na obežnej dráhe
Z troch misií, ktoré sa dostali k Marsu vo veľmi krátkom slede, bola čínska Tianwen-1 druhá. Je však unikátna v tom, že so sebou nesie aj rover, ktorý sa neskôr pokúsi o pristátie. Misia orbitera má trvať 687 dní (jeden rok na Marse), kým pre rover je pripravených len 92 pozemských dní – vydržať však môže oveľa dlhšie, ako sa stalo aj s roverom Curiosity či sondami Voyager, od ktorých dodnes dostávame dôležité informácie o kraji našej slnečnej sústavy.

Mars má pred sebou krušné mesiace a vedci sa o ňom dozvedia oveľa viac, než doteraz. Pochopenie červenej planéty je dôležité nielen pre technologický pokrok v samotnom vesmíre, ale napríklad aj pre pochopenie klimatických zmien.
Aj samotný Mars mal totiž v minulosti vodné moria a tečúce rieky a je preto možné, že na ňom existoval a možno dodnes existuje primitívny život.
Teraz čítajú

Falošná nádej: Ani kyslík na cudzej planéte vôbec nič neznamená pre mimozemský život. Prečo?

Pohľad, ktorý berie dych. NASA zverejnila novú snímku najznámejšej mŕtvej hviezdy 2100 svetelných rokov ďaleko

Aktivisti, rybári a okolité krajiny sa búria. Rozhodlo sa, že rádioaktívna voda z Fukušimi potečie priamo do oceánu

SpaceX stavia záhadný prototyp Starship, otestuje na ňom svoj produkt pre celý svet

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ AKTUÁLNE: Vrtuľník na Marse potrebuje úpravu softvéru, prvý let dostal nový dátum
Články, ktoré hýbu svetom

Neradno sa zahrávať: Policajti zaklopali mladému „internetovému hrdinovi“. Jeho hoax už zdieľali vyše 2000-krát

Z garáže na automobilový piedestál. Z Rimacu sa stáva etalón elektromobility, začne budovať nové futuristické sídlo za stovky miliónov eur

Šimon Šicko: Politici s falošnými diplomami by v mojom svete prežili presne 2 minúty

Nanuk, ktorý si vychutnáš aj v zime. Pečené nanuky dobyli Slovensko, zakladateľka nestíhala prijímať objednávky
