Portál Futurism upozornil, že počas uplynulého víkendu rover Curiosity, operujúci na Marse už niekoľko rokov, skúmal blízke okolie svojej novej zastávky. Pri prieskume okolia však narazil na podivne sfarbenú horninu, ktorú sa vedci rozhodli bližšie analyzovať.

Prieskum objavenej horniny prebiehal počas celého víkendu pomocou niekoľkých špeciálnych nástrojov, ktoré rover Curiosity nesie so sebou. Ako je už zvykom, úlohou roveru na plánovanej zastávke bolo vyhotoviť sériu unikátnych farebných fotografií s cieľom objaviť miesto vhodné pre vŕtanie a ďalší geologický prieskum. Už prvý deň prieskumu rover Curiosity objavil nezvyčajnú horninu, ktorú vedci nazvali „Breamish“.

NASA

Curiosity laserom odparila časti horniny

Na objavenej hornine uskutočnil rover rad chemických meraní, upozornil portál Digitaltrends. Merania prebehli za pomoci nástroja známeho ako ChemCam, čo je zariadenie zložené z kamery, spektrometra a laseru, pomocou ktorých dokážu vedci identifikovať chemické a minerálne zloženie hornín či pôdy. Zariadenie sa používa na presnú identifikáciu skúmaných hornín, meranie chemických a stopových prvkov, rozpoznávanie minerálov obsahujúcich molekuly vody a ako vizuálna podpora pri vŕtaní.

Zobraziť celú galériu (0)
Hornina Breamish nachádzajúca sa nad ramenom roveru Curiosity. NASA/JPL-Caltech

Rover laserom odparil časť horniny Breamish a následne zo vzniknutého horúceho plynu plného voľných iónov a elektrónov pomocou spektrometra podrobne analyzoval jej zloženie. Výsledky analýzy horniny zatiaľ nie sú známe, avšak jej zvláštne sfarbenie by mohlo naznačovať prítomnosť organických zlúčenín. Výsledkov sa pravdepodobne dočkáme až po príchode novej unikátnej misie na Mars, ktorú NASA už niekoľkokrát odložila.

Okrem odparovania hornín počas víkendu stihol rover Curiosity zmerať aj obsah okolitého atmosférického prachu. Všetky uskutočnené merania boli nevyhnutné v rámci príprav na plánované vŕtacie činnosti, ktoré by sa mali uskutočniť už tento týždeň.

Ku Curiosity sa pripojí Čína a nový rover Perseverance z NASA

Agentúra NASA informovala, že rover objavil veľmi zvláštne sfarbenú horninu počas svojej „letnej misie“, kde putuje na vrchol 5 kilometrov vysokej hory Sharp, ktorú skúma už od roku 2014. Rover na svojej letnej misii hľadá podmienky, ktoré mohli byť v minulosti vhodné pre mikrobiálny život. Obzvlášť dôležité je pritom skúmanie sedimentov obsahujúcich sírany.

Tie sa väčšinou tvoria okolo vyparujúcej sa vody a ich skúmanie môže viesť k spoznaniu zmien klímy a atmosféry na Marse. Onedlho s prieskumom Marsu roveru Curiosity pomôže aj Čína, ktorá na Mars tento mesiac vyšle svoj vlastný modul, sondu a rover. Okrem Číny však na Mars tento mesiac plánuje vyslať rover Perseverance aj americká NASA.

Odborníci z USA sa podieľali aj na výrobe historicky prvej medziplanetárnej sondy zo Spojených arabských emirátov, ktorá svoju púť na orbitu Marsu odštartovala 19. júla. Očakávaný príchod na orbitu, odkiaľ bude dlhodobo sledovať počasie červenej planéty, je datované na február 2021. Ak sa sonda dostane na obežnú dráhu Marsu presne podľa plánov, Spojené arabské emiráty sa stanú celkovo piatou krajinou, ktorá túto planétu poctí svojou návštevou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom