Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Podobne ako pohyb človeka, aj pohyb takéhoto rovera sa riadi inštrukciami, podľa ktorých systémy vedia, či sa môže posunúť o kúsok ďalej. Takto funguje na Marse rover Curiosity už od roku 2011 a napriek rôznym predchádzajúcim problémom bol donedávna jediným fungujúcim na povrchu tejto planéty. Pred pár dňami ho však zastavila technická chyba, kvôli ktorej sa nemohol pohnúť ďalej. Curiosity stratil orientáciu a systémy nevedeli rozoznať či je ďalší pohyb pre rover bezpečný. Ostal uväznený na mieste, kým mu nepomohli technici zo Zeme, informuje NASA.

Vyslať rover na neznámu planétu nie je jednoduchá misia a inžinieri sa musia pri jeho návrhu uistiť, že bude schopný sa samostatne pohybovať na neznámom povrchu aj bez toho, aby došlo k zlyhaniu. Takto bol navrhnutý aj rover Curiosity, ktorý vyhodnocuje každý svoj pohyb, polohu ramena, všetkých nástrojov, svoju výšku, lokalitu a okolie predtým, ako systémy vyhodnotia, že je ďalší pohyb bezpečný. Pred pár dňami však rover zasiahla technická chyba, kvôli ktorej stratil svoju orientáciu, a teda sa nemohol pohnúť.

Rover bol na Marse dezorientovaný. Pomohol až zásah zo Zeme

Curiosity jednoducho analyzuje každú informáciu predtým ako sa pohne, a pokiaľ nie je pohyb bezpečný, motory sa neaktivujú. Takýmto spôsobom sa rover môže vyhnúť nevhodnému povrchu a okoliu, kde by mohol naraziť napríklad do skaly. Kvôli nesprávnemu vyhodnoteniu orientácie však teraz nemohol spraviť bezpečný pohyb vpred. Aj napriek tomu, že sa rover na Marse zasekol a nemôže sa pohnúť, stále komunikuje s vedcami na Zemi. Tím tak mohol zisťovať, čo sa vlastne na Červenej planéte roveru stalo a prísť s účinným riešením, ako ho z tohto problému dostať.

NASA/JPL-Caltech

Nenechaj si ujsť
NASA ukázala nový rover na Mars, ktorý bude hľadať mimozemský život

Nakoniec inžinieri prišli s riešením, vďaka ktorému mohol rover opätovne zistiť svoju polohu, vykonať bezpečnostné kontroly a pokračovať v pohybe. Plán našťastie fungoval a Curiosity sa dal opäť do pohybu počas tohto týždňa, čo potvrdil aj Scott Guzewich, vedec z Goddardovho centra pre vesmírne lety, informuje CNN.

Rover doteraz na Marse strávil 2 736 pozemských dní a stále vykonáva cenný výskum. Po nedávnom preskúmaní oblasti Western Butte sa bude venovať prieskumu podložia, atmosférického prachu, meraniu argónu v atmosfére a bude skúmať skalnatý terén.

Čoskoro na Mars poletí ďalší rover

Curiosity pritom nie je jediným roverom z NASA na tejto planéte, no momentálne je jediným funkčným strojom, ktorý dokáže robiť výskum. Agentúra sa však pripravuje na vypustenie ďalšieho roveru, ktorý by mal na Mars odletieť už v júli tohto roka. Nový Mars rover 2020 tak má byť ďalším prieskumníkom planéty, no NASA chce naďalej udržať v prevádzke aj Curiosity, ktorý bude prinášať vedcom cenné informácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú