Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírna agentúra NASA pokračuje v odhaľovaní tajomstiev Červenej planéty a po niekoľkých pokusoch si tentokrát pripravila ďalšie robotické vozidlo, ktoré bude skúmať jej povrch. Na Mars poletí z Mysu Canaveral už v lete 2020 a na svojej palube ponesie viacero technológií a nástrojov potrebných pre odoberanie vzoriek a ich analýzy. Nový Mars rover svojou konštrukciou pripomína Curiosity, no v porovnaní s ním sa mu môže podariť získať ešte viac cenných dát. Vedci sa k nim ale tak skoro nedostanú, informuje Science Alert.

Ľudstvo sa pripravuje na svoj prvý let s posádkou na Mars, no tomuto veľkému kroku vpred predchádza mnoho misií, ktoré majú za úlohu preskúmať Červenú planétu. Ďalšie detailné dáta môžu vedci získať za pomoci nového Mars roveru, ktorý svoju misiu započne odštartovaním z Floridy v júli 2020. Do cieľovej destinácie by malo toto vozidlo o veľkosti bežného auta doraziť vo februári 2021, informuje NASA. Následne môže začať so skúmaním Marsu.

Povrch Marsu preskúma ďalší rover

Na jeho povrchu bude zbierať viacero vzoriek pomocou špeciálnych nástrojov, ktorými ho konštruktéri vybavili. Okrem lasera pre chemickú analýzu vzoriek bude na palube aj 23 kamier a 2 mikrofóny, ktoré budú zaznamenávať vietor na Marse. Vôbec poprvýkrát sa Mars rover dočkal aj vŕtačky, s ktorou bude môcť odoberať vzorky tvrdých hornín a aj pôdy. Všetku elektroniku a systémy tohto robotizovaného vozidla pritom napája miniatúrny nukleárny reaktor.

Nenechaj si ujsť
Čína úspešne odštartovala raketu, ktorá dovezie náklad na Mars či dopraví astronautov na Mesiac

Ako v predošlých misiách, aj v tomto prípade bude rover o hmotnosti 1 tony extrémne pomalý a za 1 pozemský deň ujde zhruba 180 metrov. Vedci pritom po dlhom rozhodovaní vybrali podľa nich najvhodnejšiu lokalitu, ktorú by mal rover preskúmať. Pristane totiž v kráteri Jezero, ktorý mal byť pred miliardami rokov obrovským jazerom o hĺbke zhruba 450 m a v priemere má až 30 km. Toto jazero malo byť napojené na systém riek, ktoré tvorili Mars pred takmer 4 miliardami rokov.

Vzorky sa späť na Zem dostanú až o niekoľko rokov

Mars rover bude získané vzorky odoberať a hermeticky uskladňovať vo vopred pripravených tubách, ktoré ostanú na povrchu planéty až do doby, pokým ich nevyzdvihne ďalšia misia. Stať sa tak má v roku 2026, prezradil vedúci misie Matt Wallace pre francúzsky portál AFP. Vzorky by sa teda mohli dostať späť na Zem zhruba aj o 10 rokov.

Mars rover však v najbližších týždňoch presunú do špeciálne navrhnutého kontajnera. Pred štartom z Mysu Canaveral sa ešte podrobí finálnym procesom a testovaniu. NASA predpokladá, že tento rover bude na Marse aktívny zhruba po dobu 2 rokov, no už predošlé misie ukázali, že takéto vozidlo zvládne aj omnoho dlhšiu prevádzku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú