Britská automobilka Rolls-Royce je medzi výrobcami áut známa hlavne vďaka dávke luxusu, ktorú svojim vozidlám dodáva. Výroba luxusných automobilov však nie je jediná vec, ktorej sa táto spoločnosť venuje.

Britská spoločnosť sa okrem iného venuje aj vývoju a výrobe leteckých motorov. Údržba takého leteckého motora je určite náročná. Kopa malých otvorov, kde sa človek len ťažko dostane, môže z bežnej údržby spraviť doslova nočnú moru. Rolls-Royce tak prichádza s riešením, ktoré je ako zo sci-fi filmu.

Armáda miniatúrnych robotov spraví všetko

Riešením na opravy a prácu v stiesnených priestoroch majú byť mini roboty. Spoločnosť sa pri vývoji inšpirovala chrobákmi. Každý takýto robot budú akési oči a predĺžené ruky pracovníka, ktorý na nejakej oprave či kontrole pracuje.

Každý robotický chrobák bude totižto vybavený kamerou. Inžinieri dokonca veria, že roboty dokážu naprogramovať tak, aby spolu dokázali spolupracovať, a tak dokážu odstrániť aj väčšie závady.

Prvé prototypy sú už na svete, no pre určený cieľ sú stále veľké. Hlavnou úlohou inžinierov je teraz čo najviac zmenšiť týchto malých pomocníkov. Finálny robot by tak mal dosahovať veľkosť niečo okolo pol palca a vážiť iba pár gramov. Tento cieľ chce Rolls-Royce dosiahnuť v priebehu najbližších pár rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom