Vrchná krieda je časť geologickej periódy na konci druhohôr. Označuje obdobie, ktoré začalo pred 100 miliónmi rokov a skončilo vyhynutím dinosaurov pred 66 miliónmi rokov. Okrem toho, že sa na Zemi vtedy začali objavovať kvitnúce rastliny, počas 35 miliónov rokov trvania vrchnej kriedy veľké dinosaury postupne stratili svoje dominantné postavenie medzi pozemskými živočíchmi.

Vedci najnovšie zistili, že deň vtedy trval len 23 a pol hodiny a Zem tak obiehala Slnko za 372 dní. To, aký dlhý je deň v súčasnosti, ovplyvnil Mesiac, píše CNN.

Zistenia pochádzajú z analýzy ulít spred 70 miliónov rokov, ktoré boli objavené na púšti v dnešnom Ománe. Keďže v druhohorách bolo na Zemi pomerne teplo a tieto mäkkýše žili v oceáne, veľmi sa im darilo. Teplota vody v nich dosahovala teplotu 40 °C a ani v zime by nám tam nebolo chladno – mala totiž príjemných 30 °C. Vďaka tomu im každý deň ulita o kúsok narástla, čo vedci použili na získanie časových údajov o tomto prehistorickom období.

V období druhohôr na Zemi dominovali dinosaury. Na konci vrchnej kriedy, pred 66 miliónmi rokov, vyhynuli. Pixabay

„Máme štyri až päť dátových bodov za deň, čo sme ešte nezažili. V geologickej histórii sa to často nestáva,“ povedal analytický geochemik Niels de Winter z Bruselskej univerzity (VUB). „Môžeme sa pozrieť na to, ako vyzeral deň pred 70 miliónmi rokov. Je to skutočne úžasné.“ Štúdia bola publikovaná v časopise Paleoceanography and Paleoclimatology.

Vypočítali, že pred miliónmi rokov jeden deň trval o polhodinu kratšie ako dnes. Čas, za ktorý Zem obehne Slnko, sa nemenil, ale rok takto trval až 372 dní. Dni sa však postupne predlžovali, a tak sme sa postupne dostali na dnešnú dĺžku roka – 365 dní a 6 hodín. Dĺžka jednej otočky okolo svojej osi sa predlžovala kvôli gravitácii Mesiaca. Ten spomaľuje rotáciu Zeme dodnes, píše portál Sci-news.

Mesiac

Príliv a odliv, ktorý Mesiac spôsobuje, ho na jeho obežnej dráhe zároveň trochu zrýchľuje. V konečnom dôsledku to spôsobuje, že kým rotácia Zeme spomaľuje, Mesiac sa od nás každý rok o kúsok vzdiali o niečo menej ako 4 centimetre. Stredná vzdialenosť Mesiaca od Zeme je 384 000 kilometrov, takže podľa výpočtov sa Mesiac touto rýchlosťou nemohol od Zeme vzďaľovať vždy.

Ak si to vezmeme spätne, touto rýchlosťou by Mesiac zo Zemou splynul pred 1,4 miliardami rokov. Mesiac však podľa iných údajov obieha Zem už najmenej 4,5 miliárd rokov.

70 miliónov rokov je teda z pohľadu Mesiaca naozaj krátka doba, od Zeme sa vzdialil približne 2800 kilometrov. Vedci na čele s doktorom de Winterom pevne dúfajú, že sa im čoskoro podarí nájsť viacero prehistorických fosílii podobných tejto. Aj z nich sa totiž dá zistiť veľa informácii o formovaní našej jedinej obežnice.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom