Seriálový hit Rod draka v pondelok pochválil jednou zo svojich najlepších epizód. Dlho očakávaná občianska vojna vo fantasy svete George R.R. Martina sa konečne začala a započala ju pôsobivá bitka drakov, ktorá prevedením na televíznych obrazovkách iba ťažko nájde konkurenta.

Bitka pri Rook’s Rest znamená oficiálny začiatok Tanca drakov, ničivej občianskej vojny, ktorá povedie k devastácii celého kontinentu aj smrti kľúčových postáv. Už seriálový predchodca Hra o tróny divákov naučil, že v prípade fantasy George R.R. Martina nie je v bezpečí žiadna kľúčová postava, čo sa teraz potvrdzuje aj v Rod draka.

Udalosti poslednej epizódy sú však len prvou kockou domina, ktoré sa na Westeros zosype. Na divákov čakajú ďalšie veľkolepé udalosti, súboje a zrady, aj keď v niektorých prípadoch sa tvorcovia už teraz od knižnej predlohy odchýlili.

Ďalší text obsahuje spoilery. 

Malo to vyzerať úplne inak

Vidieť sme to mohli aj v poslednej epizóde a bitke pri Rook’s Rest, ktorá znamenala smrť princeznej Rhaenys a jej draka. V seriáli si Rhaenys ako schopná bojovníčka najskôr s ľahkosťou poradila s kráľom Aegonom, ktorý sa nečakane objavil na bojisku a sčasti tak skazil pascu tábora zelených.

Následne Rhaenys zviedla ostrý súboj s Aemondom a jeho Vhagarom, najväčším žijúcim drakom. Ten dobre načasovaným a prekvapivým útokom nedal svojej protivníčke najmenšiu šancu, odhryzol hlavu jej drakovi a poslal princeznú k zemi.

Osud kráľa Aegona na konci poslednej epizódy zostáva nejasný, aj keď trailer k ďalšej časti naznačuje, že udalosti prežil. Potvrdzuje to aj knižná predloha Oheň a krv, na ktorej je seriál postavený. Podľa nej Aegon ničivý súboj vo vzduchu síce prežije, súboj si však vyžiada krutú daň.

Polovica jeho tela je spálená, časť jeho zbroje zostane priškvarená k jeho ruke a kráľ zostane zohavený. Veľké bolesti Aegon tlmí makovým mliekom, čo ešte viac zatieňuje jeho úsudok. Dočasným kráľom sa preto stane jeho brat Aemond, ktorý sa na Aegonovom zranení sám vo veľkom podpísal. Namiesto záchrany svojho brata pri bitke s princeznou Rhaenys dal totiž príkaz na útok a kráľa tak zmrzačil.

Túto pasáž si však tvorcovia upravili pre potreby seriálu, keďže podľa knihy bojovali Aegon a Aemond s princeznou bok po boku a nakoniec ju porazili. Výsledok bitky je síce rovnaký, tvorcovia napriek tomu šikovne využili Aemondovu nevraživosť voči kráľovi, ktorú doposiaľ v oboch sériách trpezlivo budovali.

Nejde o jediný odklon od knihy. Zatiaľ najviac autori seriálu experimentovali v tretej časti, v ktorej sa Rhaenyra stretáva s kráľovnou Alicent v hlavnom meste a vyjadruje svoje obavy pred veľkou vojnou. V tomto prípade ide čisto o dramatizáciu, keďže k žiadnemu podobnému stretnutiu v knihách nedošlo.

Na rozdiel od dejovej odbočky v prípade princa Aemonda zároveň toto stretnutie predstavuje skôr zbytočný výmysel tvorcov. Naťahovanie príliš neocenili ani diváci. Dôkazom sú hodnotenia, v ktorých tretia epizóda patrí k najhoršie hodnoteným v celom seriáli.

Seriál zmenil brutálnu vraždu, ktorú by niektorí nerozdýchali

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú