Moderné technológie pomáhajú ľuďom v mnohých oblastiach, vrátane medicíny, ktorá vďaka nim zaznamenala významné pokroky. Okrem inovácií však môžu slúžiť aj na skrášlenie napríklad takých protetických náhrad končatín, čo potvrdzujú tieto jedinečné protézy. Spoločnosť Open Bionics prináša hendikepovaným ľuďom dokonalé náhrady končatín v podobe rúk superhrdinov vytlačených na 3D tlačiarni, informuje Engadget.

Moderná medicína sa snaží pacientom s amputovanými končatinami poskytnúť čo najlepšie protézy, vďaka ktorým by mohli z veľkej časti viesť opäť normály život. Mnohokrát sú však takéto protetické ekvivalenty rúk či nôh príliš drahé a ľudia na ne musia čakať poriadne dlho. Navyše nezohľadňujú estetickú stránku. To sa ale rozhodla zmeniť mladá umelkyňa a jej spoločnosť Open Bionics.

Protetická ruka pre malých i dospelých

Pomocou technológií a s využitím 3D tlačiarne totiž firma dokáže už za pár dní vyrobiť špičkovú protézu ruky, ktorá svojim dizajnom pripomína ruky niektorého superhrdinu. Práve deti totiž mnohokrát majú za vzor hrdinov z rôznych filmov. Rada Hero Arm je tak ako stvorená pre hendikepované deti, ktoré kvôli chorobe alebo nešťastiu prišli o jednu alebo obe horné končatiny. Výber dizajnu je pritom naozaj veľký.

Nenechaj si ujsť
Najpokročilejšia robotická protéza je inšpirovaná od Luka Skywalkera. Majiteľovi vráti to najpodstatnejšie

Na výber je napríklad ruka ikonického hrdinu z filmov s Iron Manom, Star Wars, Frozen či videohry Deus Ex. Nateraz je však dostupnosť takejto protézy obmedzená iba pre USA, Spojené kráľovstvo a Francúzsko. Veľkou výhodou je však využitá technológia skenovania a tlačenia samotnej protézy, ktorá môže byť vyrobená na mieru a s 3D tlačiarňou už za 48 hodín. Pomocou precíznych technológií a motorčekov umožňuje takáto náhrada ruky realistickú haptickú odozvu a zvukové, či svetelné upozornenia.

Vďaka nízkej hmotnosti, ktorá nedosahuje ani 1 kg, je takáto ruka ideálna aj pre malé deti vo veku od 8 rokov. Využiť ju však môžu aj dospelí. Každá vyrobená protéza reaguje na elektrické signály postihnutej ruky, teda je ovládaná tými istými svalmi, ktoré riadia ľudské ruky, informuje CNN. Týmto spôsobom tak ruka superhrdinu umožňuje uchopiť aj malé objekty a je dosť silná na to, aby zdvihla predmety ťažké až 8 kg. 3D technológia tlače nie je pritom finančne príliš náročná a takáto protéza stojí približne 3 000 dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom